Idegenhonos kaktuszokra bukkantak a Pásztó-Hasznos település határában fekvő Várhegyen. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság 2024 őszén lakossági bejelentés útján értesült arról, hogy valakik elszórtan teleültették kaktuszokkal a sziklagyepet. Az első szemrevételezések során feltárták, hogy nagy a baj, mert mintegy hatvan egymástól különálló telep volt az oldalban – közölte a helyi nemzeti park.
A területet Kelemen András, a Szegedi Tudományegyetem kutatója mérte fel, és összesen négy, Közép-és Észak-Amerikában honos kaktuszfajt azonosított be:
- a kötélkaktuszt (Cylindropuntia imbricata),
- a törékeny fügekaktuszt (Opuntia fragilis),
- a síksági fügekaktuszt (Opuntia macrorhiza)
- és coloradói fügekaktuszt (Opuntia phaeacantha).
A Bükki Nemzeti Park a feltárást követően a magántulajdonosok hozzájárulását kérte, illetve beszerezte a szükséges hatósági engedélyeket a növények eltávolítására, mivel a közelben lévő Cserteri vár 1951 óta régészeti-, 1958 óta pedig műemlékvédelem alatt áll.
A nemzeti park Facebook-bejegyzése szerint március 22-én távolították el a területről a kaktuszokat, teljesen megtelt az utánfutójuk, mintegy 1,575 köbméternyi kaktuszt szedtek ki.
A Bükki Nemzeti Park közölte: feladataik sora ezzel nem ért véget, utóellenőrzéseket kell végezni. Azt fogják megfigyelni, hogy a kiszedett telepek helyén nem sarjadnak-e újra a növények.
A kaktuszok eltávolítása közben a Dornyay Béla Múzeum egyik önkéntese fémkeresővel mérte fel a területet, és értékes leletre bukkant: egy XIV-XV. századi, szív mintás veretet talált, ami vélhetően könyvet vagy övet díszített. A tárgy a Múzeum régészeti gyűjteményébe került.