eur:
404.32
usd:
357.35
bux:
0
2025. május 1. csütörtök Fülöp, Jakab
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér jövőbeli célkitűzéseiről és üzleti terveiről tartott sajtótájékoztatón a repülőtér 2A terminálján 2024. július 9-én.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Osztályozta Karácsony Gergelyt Nagy Márton

Nagy Márton pénzügyekből és szolidaritásból elégtelenre értékeli a főváros vezetését csütörtöki Facebook-bejegyzésében, költségvetési szakértők kölcsönadását kínálva fel a főváros kaotikus pénzügyeinek rendbetételhez.

A nemzetgazdasági miniszter a bejegyzésben hét pontba foglalta össze értékelésének hátterét. "Budapest hazánk legfejlettebb és Európa egyik legfejlettebb területe, az EU-s fejlettségi szint 168 százalékán áll. Ez azt jelenti, hogy Budapest és egyes vármegyék között a fejlettségbeli különbség akár háromszoros is lehet" - állapította meg.

A város iparűzési adóbevétele folyamatosan emelkedik, már közel 300 milliárd forintot ér el, ennek ellenére csődközeli állapotba züllesztette a fővárost Budapest vezetése - tette hozzá. "A vidék felzárkóztatása mindannyiunk közös érdeke. Minden nap azért dolgozunk, hogy a vidék folyamatosan léphessen egyet előre. Ebből Budapestnek, mint a legfejlettebb területnek is ki kell vennie a részét. Amennyiben ezt a főváros vezetése kétségbe vonja vagy nem fogadja el, úgy az ország és a vidék érdeke ellen tesz" - írta.

A gazdagabb települések által fizetett szolidaritási hozzájárulás nagy segítséget jelent tehát a szegényebb önkormányzatok számára. Ez így igazságos, hiszen a gazdagabb települések az elmúlt években több száz milliárd forintnyi támogatást kaptak beruházásaikhoz, fejlesztéseikhez - áll a felsorolásban.

A jogszabályok mindenkire egyformán vonatkoznak, a szolidaritási hozzájárulás rendszerét a Fővárosi Törvényszék, a Kúria és az Alkotmánybíróság is megerősítette. Minden önkormányzatra ugyan azok az objektív szabályok érvényesek, azok fizetnek több hozzájárulást, akiknek nőtt az iparűzési adóbevétele. Budapest vezetése nem állhat a törvények felett, a hozzájárulást a fővárosnak is meg kell fizetnie - rögzíti a miniszter.

"Évek óta azt hallgatjuk, hogy Budapestnek nincs pénze, ezért alapvető fejlesztések maradnak el. Ezzel szemben Rákosrendező kapcsán mégis csak kiderült, hogy van a Fővárosnak sok tíz milliárd forintja, amiből megvásárolja a területet, elviszi onnan szemetet és mentesíti a talaj szennyezettségét is. Az adásvételi dokumentum 25. oldala V.4. pontja szerint a vevő a fejlesztés előtt köteles a területet megtisztítani, ha annak költsége nem haladja meg a vételár (nettó 50,9 milliárd forint) 50 százalékát. Ha ez a költség magasabb, akkor külön megállapodásban lehet szabályozni a költségmegosztást.

A tisztítást követően pedig a Főváros megfejleszti a területet várhatóan több száz milliárd forintból" - áll a bejegyzésben.

Hangulatkeltés helyett Budapest vezetése tegyen eleget a fizetési kötelezettségeinek, először fizesse ki a Rákosrendező vételárát, utána tisztítsa ki a területeket és közben a törvényeknek megfelelve fizesse meg az adókat, a szolidaritási hozzájárulást és egyéb kötelezettségeit - fogalmazott Nagy Márton.

A "főváros pénzügyei kaotikusak, ha kell a rendbetételhez kölcsönadunk megfelelő költségvetési szakértőket!" - írta a bejegyzésében a miniszter.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kétségbeejtő állapotban van a Homokhátság

Kétségbeejtő állapotban van a Homokhátság

Felgyorsult a terület kiszáradása, az ok a globális felmelegedés: az elmúlt huszonhat évből tizenhárom aszályos volt. Az utóbbi négy évben összesen csak 644 nap nem minősült száraznak. Van, ahol a talajvíz már csak hat méteres mélységben érhető el.

Megköttetett a nagy ukrán-amerikai kitermelési megállapodás

Az Egyesült Államok és Ukrajna aláírta az ásványkincsek kitermeléséről szóló partnerségi szerződést - jelentette be Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter helyi idő szerint szerdán. Február 28-ára már tervezték ugyanezt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
Joseph Stiglitz: Trump politikája a világ legnagyobb adóparadicsomává teszi az USA-t

Joseph Stiglitz: Trump politikája a világ legnagyobb adóparadicsomává teszi az USA-t

Donald Trump rövid idő alatt a történelem legnagyobb adóparadicsomává változtatja az Egyesült Államokat. Elég csak azt megjegyezni, hogy a pénzügyminisztérium megbízást adott a cégtulajdonosok valós személyazonosságát megosztó átláthatósági rendszerből való kilépésre, és a Trump-kormányzat visszalépett a nemzetközi adóügyi együttműködésről szóló ENSZ-keretegyezmény létrehozásáról szóló tárgyalásoktól. Továbbá az is kiemelhető, hogy a Trump-adminisztárció elutasítja a külföldi korrupciós gyakorlatokról szóló törvény végrehajtását, valamint a kriptodevizák terén jelentős deregulációt hajt végre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×