Két éve jogtalanul zárták ki a magyar diákokat és a magyar kutatókat az Erasmus- és a Horizont-programból - mondta Hankó Balázs. Hozzátette: Brüsszel egy éve nem reagált azokra a jogszabályi módosításokra, amelyet Magyarország megvalósított.
Egy hónapja fogadta el az Országgyűlés azt a törvényt, amely rendezi a kuratóriumokban az összeférhetetlenséget és a kinevezési időtartamra vonatkozó szabályokat.
"Most egy újabb lépést kell tennünk, itt az ideje annak, hogy az európai parlamenti frakciók színt valljanak" - fogalmazott a tárcavezető, hozzátéve: ezért levelet küldenek a frakciók vezetőinek, köztük Manfred Webernek, az Európai Néppárt frakcióvezetőjének.
A Manfred Webernek, az Európai Néppárt frakcióvezetőjének küldött levél megfogalmaz egy kérdést, hogy a diszkriminációmentességet hogyan értelmezi akkor, amikor magyar egyetemistákat zár ki azért az Erasmusból, mivel ők magyar egyetemisták - mondta a miniszter. Hozzátette: ezzel szemben Magyarország a Pannónia Programmal, ami egy ösztöndíjprogram, az itt lévő 45 ezer külföldi diáknak is biztosítjuk azt a nemzetköziesítést, amit Brüsszel elvesz a magyar egyetemistáktól.
A miniszter beszélt arról is, hogy a magyar hallgatók Erasmus-programból való kizárása ügyében nemcsak a magyar kormány lépett, hanem hat egyetem pert is indított az Európai Bizottság ellen.
Hankó Balázs felidézte: a bírósági eljárásba az Európai Parlament (EP) Brüsszel oldalán avatkozott be. Így azt is kérik a levélben az európai frakcióktól, hogy adjanak magyarázatot arra: miként valósulhat meg ilyen diszkrimináció a jogi eljárásban.
A miniszter kiemelte, hogy a múlt év során számos biztossal egyeztett, hiszen tájékoztatni kellett őket a magyar egyetemisták és a magyar kutatók helyzetéről. Kértem őket, hogy ez a hátrányos megkülönböztetés, amely a magyar egyetemistákat és a magyar kutatókat érinti, mihamarabb szűnjön meg.