eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Tyumen, Russia - January 21, 2020: TikTok and Facebook, YouTube application  on screen Apple iPhone XR
Nyitókép: 5./15 WEST/Getty Images

Böcskei Balázs: a TikTokkal nem lehet választást nyerni

A platformon a fiatalokat akarják elérni a politikusok, de ebből még nem lesznek szavazatok, ráadásul sokaknak testidegen lehet a TikTok stílusa –mondta az InfoRádióban az Idea Intézet vezetője.

Romániában az elnökválasztási eredmény megsemmisítéséhez vezetett a TikTok kampánycsatornaként történő jogsértő használata, Magyarországon pedig egymás után jelennek meg a miniszterek és a politikusok ezen a kínai videomegosztó platformon.

Böcskei Balázs politikai elemző szerint a politika mindig lassabban reagál a közösségi média, a technológia változásaira, és az Idea Intézet vezetője szerint ennek az az oka, hogy "a politikai kommunikáció a szeriőz, edukatív, magyarázó, szemléltető, figyelmet tartósan megragadó tartalmak előállítására szakosodott", és

mindig kell egy kis idő, amíg a politika is felismeri, hogy "a komoly, az edukatív tartalmat, a szakpolitikát hogyan kell lefordítani a közösségi média nyelvére, és nem utolsó sorban az algoritmuslogika nyelvére".

A szakértő szerint a TikTok használata azért még nehezebb, mert fő jellemzője az azonnaliság, nem preferálja a hosszú és komoly tartalmakat, utóbbiakat csak akkor, ha nagyon hatásvadász, nagyon érzelem- és figyelemmegragadó, ezért szerinte ez egy kicsit a politika világától testidegen.

Emiatt a politikai kommunikációban sem mindenkinek ajánlott a TikTok használata – véli Böcskei Balázs, mert hiába szeretné így elérni a fiatalokat, kontraproduktív lehet az ilyen kísérlet. "Ha valaki soha nem így reprezentálta magát, nem ez a kép alakult ki róla, hogy teleshop-ügynökszerűen árulja magát és a politikáját, hiába próbál laza, könnyed, humoros lenni, ha ez nagyon látszik, nem fog azonosulást kiváltani a fogyasztó és a politikus között" – mondta a politikai elemző.

A másik problémát abban látja, hogy a TikTok révén a fiatalok elérését is túldimenzionálják, mert a fiatalok médiahasználata is ugyanolyan tudatos, mint az idősebb generációé, és éppen azért választja a TikTokot, mert ott nincs közéleti tartalom, ha a közéletről akar tudni, akkor a Facebookról, a hagyományos médiából, vagy Nyugat-Európában a Twitterről/X-ről megkapja ezeket az információkat.

"A TikTok alapvetően egy szórakoztatóipari platform, ahol nagyon sok én-feltárulkozás van. Magyarországon azzal, hogy a TikTok-felhasználóknak a tömegét érhetik majd el a politikusok, erős kétségeim vannak, Észreveszik a fiatalok ezeket a tartalmakat, ha egyáltalán elérnek hozzájuk, de nem lesznek tartós hatással rájuk, mert a TikTokot nem erre használják, és a politikus sem tud kifejezetten úgy beszélni, mint a tiktokkerek.

Hiába megy fel valaki a TikTokra és kommunikál fiatalosan, a téma, amiről beszél, nem a fiatalokat foglalkoztató téma, ezért ugyanott van, mintha fel se ment volna"

– vélekedett Böcskei Balázs.

Azt viszont nem látja különös félelemnek, hogy a TikTok egy kínai alkalmazás, mert minden politikus vagy amerikai, vagy kínai programokat használ, és például a Facebook tartalomgenerálása és adatfelhasználása ugyanúgy "fekete lyuk", mint a TokToké, ezért ugyanakkora nemzetbiztonsági kockázatot lát, így a politikának ez egy adottság, amellyel számolnia kell.

A román alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat elölről kezdését, mert a választás eredményét nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás befolyásolta. A gyanú szerint az első fordulót megnyerő Calin Georgescu a TikTokot törvényellenesen felhasználva jutott jogtalan előnyhöz. Böcskei Balázs szerint ennek ellenére

nem lehet választást nyerni a közösségi médiában, mert ezek a platformok nem hoznak választókat, csak elérést, mert közvetítő eszközök politikus és a közösség között.

"Ha egy politikai osztállyal szemben elégedetlenség van, magában az országban gazdasági, politikai, kulturális, morális értelemben elégedetlenség van, akkor ezek a platformok nem előállítják ezt az elégedetlenséget, az már van. Ezek csak közvetítik ezeket az elégedetlenségeket, összekötnek szereplőket" – vélekedett az elemző, és hozzátette, ennek abszolutizálása csak annak elfedését szolgálja, hogy nem mennek rendben a dolgok.

Böcskei Balázs szerint sok választás esetén felvetődött már, hogy a közösségi média döntötte el, de úgy véli, erre nincs bizonyíték, mert ez nagyon nehezen lenne mérhető, inkább egy kényelmes magyarázatnak tartja abban az esetben, ha nem alakulnak jól az eredmények. "Valószínűleg abban a társadalomban nagyobb baj van annál, mint hogy a TikTok vagy más közösségi eszköz lenne a katalizátora a folyamatoknak, azok csak ráfekszenek egy már létező keresleti-kínálati politikára" – mondta az Idea Intézet vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×