Egyre több magyar találkozik olyan rejtélyes nemzetközi hívásokkal, amelyek után a vonal megszakad, és csak a nem fogadott hívás jelzése marad. Ha például egy +235-ös vagy +238-as előhívójú szám jelenik meg a kijelzőn, jobb ha nem hívjuk vissza. Ez az egyszerű, de hatékony csalási módszer már sokakat megkárosított.
A csalók nemzetközi számokról csörgetnek meg embereket, majd leteszik, mielőtt azok felvehetnék a telefont. A hívott fél kíváncsiságból vagy aggodalomból visszahívja a számot, ami azonban emelt díjas vonalra kapcsolja, jelentős költségeket generálva.
A Magyar Telekom a hirado.hu kérésére elmondta, hogy a csalók számítógépes rendszereken keresztül, automatikusan generálják a hívásokat. „A tömegesen generált hívásokat egy-két csörgés után bontják, hogy a hívottnak minél kisebb esélye legyen a hívást fogadni” – magyarázták. Akkor érhető el számukra bevétel, ha az áldozat visszahívja a számot.
Hogyan működik a módszer?
A csalók gyakran használnak egzotikus országokból származó hívószámokat, például afrikai vagy közép-amerikai előhívókat (2-essel vagy 5-össel kezdődő számok). Az emelt díjas számok forgalma után jelentős összegeket kereshetnek, főként akkor, ha a hívást automata rendszer fogadja. A szolgáltató figyelmeztetett, hogy
az automata rendszer sok esetben a vonalszakadás hangját utánozza, hogy az áldozat minél tovább tartsa fenn a hívást.
Fontos megjegyezni, hogy ezek a hívások veszélytelenek, ha nem hívjuk vissza őket. A Telekom szerint a visszahívások során néha még csengőhangot sem hall az ügyfél, miközben a hívás már felépült. Ilyen esetekben a hívás akár két órán keresztül is fennmaradhat, ha azt nem szakítják meg időben.