A miniszterelnök péntek reggel ismét interjút adott a Kossuth rádiónak.
Orbán Viktor kijelentette, nem egyszerűen "egyeztetni" ment a héten a Vatikánba Ferenc pápához az általa békemissziónak nevezett látogatássorozat állomásaként; egyrészt az advent emeli a találkozás jelentőségét, másrészt a vatikáni diplomácia középpontjában is most a háború és a béke kérdése áll.
"Van egy ezer éves szövetség a Vatikán és Magyarország között, ha mondhatom így, spirituális, lelki értelemben mindenképp. Ferenc pápa után találkoztam vatikáni kormánytagokkal, ott már lehetett tárgyalni nemzetközi ügyekről, azt a megnyugtató megerősítést kaptuk, hogy Magyarország továbbra is számíthat a katolikus egyházra, kiváló együttműködésünk van" - fejtegette a kormányfő.
Hálás a történelmi egyházaknak, hogy annyi terhet vállal a nemzet közös életéből.
Két amerikai elnök
A háború kérdéséről szorosabban szólva elmondta, furcsa a helyzet, mert "két amerikai elnök van", Amerika nélkül pedig "a háború nem lenne" - utalt ezzel arra, hogy a nyugati szövetség támogatja az ukrajnai háború fenntartását.
"Ha összepakolnának és hazamennének, abban a pillanatban itt egy biztonsági vákuum jönne létre" - fogalmazott. Persze "mindannyiunkat szíven üt" a háború annyi eseménye. "Amikor a háborúnak vége lesz, nem egyszerűen tűzszünetnek kell ennie. Kiderült, hogy Európa katonailag nagyon gyenge, pénzünk sincs a háborúzáshoz, következésképpen egy egész európai újrarendezésről kell gondolkodnunk. De most még a tűzszünetre kell összpontosítanunk, nem pedig az előttünk álló békekonferenciára."
A két amerikai elnök ügyéről szólva elmondta, a távozó háborúpárti, az érkező pedig békepárti, "már éppen ideje volt új elnököt választani". Szerinte
angolszász nyomás volt a mögött, hogy 2022 tavaszán elszalasztották a béke vagy a fegyverszünet esélyét,
amely most újra egyértelművé válik január 20-án, Donald Trump hivatalba lépésekor.
Migráció - "Brüsszel ellenzéke"
Csütörtökön nem csupán Ferenc pápával találkozott, hanem Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel is, aki ellenez mindenféle migrációt, amit viszont Brüsszel mégis engedne.
"Brüsszelre létrejött egy kormánykoalíció, a liberálisok, a szocialisták meg a néppárt, ezt írásban is rögzítették, ezt hívják Európai Bizottságnak, ennek vagyunk az ellenzéke. "Ez a kormány migrációpárti, genderpárti és háborúpárti", és baja van a magyar kormány gazdaságpolitikával - folytatta Orbán Viktor. A fent említett politikával - amely "megöli az európai gazdaságot" - szemben új politikát kell felépíteni, új többséget kell mellette teremteni, "de ez időt vesz igénybe", "ezen dolgozunk az olasz miniszterelnökkel".
Menczer Tamás "jól tette"
Fájlalta, hogy az Európai Néppárt vezetője "kijelölte" a Tisza Pártot Magyarország következő vezetőjeként, "belemondták pacekba".
De "aki kardot ránt, az kard által vész el", mondta, ezért történt, hogy Menczer Tamás fogta, és "leállította" Magyar Pétert, "jól tette".
"Senki sem boldog ettől" - tette még hozzá, de "a szóvivők feladata" ez.
Uniós pénzek
Az uniós pénzek témájára is kitért, szerinte "csak rajtunk múlik", milyen ütemben és mire használjuk fel a pénzeket pontosan, el kell költeni, majd benyújtani a számlát Brüsszelnek.
Bejelentette, a hétéves uniós költségvetés elfogadásához feltételül fogja szabni, hogy a 2025-ös és 2026-os évre járó pénzeket is megkapja Magyarország. Márpedig az elfogadáshoz egyhangú szavazásra van szükség - tisztázta.
A kérdés viszont még mindig az, hogy az EU gazdasága miként tér vissza a fenntartható pályára, "meglátjuk, hogy sikerül-e kikényszeríteni" Brüsszelből a versenyképességi paktum végrehajtását.
Vállalkozások és gyárak
Említése szerint "nem voltak boldogok" a német gazdaság szereplői a héten, amikor vele tárgyaltak idehaza.
"Most kell nagyon megbecsülni azokat a beruházásokat, amelyek működnek itthon, és amelyekről a baloldal összeszerelő üzemként beszél" - figyelmeztetett. "Ezek rendkívül értékes gyárak, termelő helyek, befektetések, függetlenül attól, hogy nagy bajban van a német ipar."
Ám megállapodások vannak a németekkel, ezért a magyarországi gyárakat fejleszteni fogják, nem zárják be és nem építik le.
A német gyárak márpedig részei a több lábon állásnak, ahogy a vállalkozások, amelyek megerősítéséről szól a Demján Sándor program. Ezzel kapcsolatban közölte, a kormány a kereskedelmi és iparkamarán keresztül "vezényli le" a programot.
Romániai választások
Az RMDSZ sikere a romániai választáson szerinte jó eredményt jelent egy nagyon zavaros helyzetben, a romániai magyarság képes volt felismerni a veszély, elhárítását "a magyar nemzet hibátlanul hajtotta végre".
A magyar kormány pedig arra törekszik, hogy jó együttműködést alakítson ki keleti szomszédjával, ennek volt része az is, hogy Romániai a schengeni övezet része legyen Bulgáriával együtt, "ezt senki nem tudta eddig elintézni", épp a magyar EU-elnökség tudja kiküzdeni, ez jó "startvonal" a kapcsolatok építéséhez - zárta gondolatait a miniszterelnök.