A 48. héten akut légúti fertőzés tüneteivel 214 700 fő fordult orvoshoz. Legtöbbjük gyermek, a betegek fele 14 évesnél fiatalabb, negyede pedig 15-34 éves korcsoportba tartozik. Súlyos légúti fertőzés miatt 132-en kerültek kórházba.
"A legnagyobb valószínűséggel a koronavírus JN.1 variánsa áll a betegség hátterében, azonban ha összességében nézzük az adatokat, mivel alacsony a mintaszám és alacsony a pozitivitási arány, azt lehet mondani, hogy valószínűleg a betegeknek a betegségük hátterében valamilyen más légúti kórokozó detektálható" - mondta Galgóczy Ágnes az InfoRádióban.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi főosztályának osztályvezetőjének tájékoztatása szerint ugyanebben az időszakban influenzaszerű megbetegedéssel 22 800-an fordultak orvoshoz, harmaduk kiskorú és 11 százalékuk 60 évnél idősebb.
"A SARS COV II örökítőanyag országos átlagkoncentrációja szennyvízben enyhén emelkedik. Debrecenben, Kaposváron, Kecskeméten csökkenő tendencia figyelhető meg, emelkedés pedig Székesfehérváron, Szolnokon és a Budapest környéki agglomerációs települések egyesített mintájában látható. Ha a szennyvíz eredményeket az elmúlt időszakban folyamatosan vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy egy enyhébb emelkedés kezdődött, de jelentős növekedés a következő egy-két hétben nem várható" - fejtette ki a szakember.
Galgóczy Ágnes arról is beszámolt, hogy a hét elején
minden vármegyébe megérkezett a covid elleni védőoltás.
Az oltóanyagokat a kormányhivatalok juttatják ki a háziorvosokhoz, náluk lehet igényelni a vakcinát, ami az egész légúti szezonban elérhető lesz.
"A tömeges oltakozás nem indult el, jelenleg az igénylés időszaka van. Egyelőre jelentős járványról a monitorozott kórokozók vonatkozásában nem beszélhetünk" - mondta Galgóczy Ágnes.
A szakemberek továbbra is azt ajánlják, hogy a 60 év felettiek, a magas kockázatú krónikus betegekben szenvedők és a csökkent immunitással rendelkező személyek éljenek a lehetőséggel.