108 milliárd forintra ugrott a költségvetési szervek lejárt adóssága, ami azt jelenti, hogy egyetlen hónap alatt 20 milliárd forinttal, azaz 22 százalékkal emelkedett, vagyis a kormány visszafogta a közintézmények finanszírozását, melynek következtében azok nem tudnak fizetni a beszállítóiknak – írja a Magyar Államkincstár adataira hivatkozva a Népszava.
A lejárt adósságállomány több mint háromnegyede, 76 milliárd forint az állami egészségügyi intézményeknél halmozódott fel.
A lap azt írja, a kórházak tavaszi adósságrendezése nem oldotta meg a problémákat, az egészségügy továbbra is alulfinanszírozott. A nagy adósoknak számító klinikák egyetemi alapítványi fenntartásba kerültek az elmúlt években, így bár közpénzből működnek, mégsem tartják nyilván adósságaikat a költségvetési intézmények között.
Nemcsak a kórházak, de a rendvédelmi szervek is pénzhiánnyal küzdenek: szeptember végén a rendőrség lejárt adóssága 22 milliárd forint volt. Ez az elmúlt hónapokban is ezen a szinten mozgott, annak ellenére, hogy a költségvetésből több esetben kapott milliárdos kisegítést a rendvédelem. A kincstári adatok alapján úgy tűnik nemcsak a kórházak, de a rendőrség is konszolidációra szorul, és emelni kellene a költségvetési fejezet támogatását is.
Ezen felül a Közbeszerzési Főigazgatóság (3,2 milliárd) és a kormányhivatalok (2,8 milliárd) halmoztak fel nagyobb adósságot szeptemberben, de az elmúlt hónapokban nagyobb adósságállomány keletkezett a büntetés-végrehajtásnál is, ahol szeptemberben 852 millió forint lejárt számlát nem fizettek ki, míg az állami közoktatási intézményeket felügyelő Klebelsberg Központok 401 millió forintos lejárt adósságot jelentettek.