eur:
411.32
usd:
392.96
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Ennyi gyógyszert dobunk a kukába

A fel nem használt gyógyszerek komoly veszélyt jelentenek a környezetre.

Továbbra is óriási mennyiségben dobunk ki lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszert. 2023-ban 338,2 tonna gyógyszerhulladékot gyűjtött össze a Recyclomed Nonprofit Kft., közölt a cég az Economx megkeresésére. Egy év alatt nem sokkal csökkent a gyógyszerpazarlás mennyisége, 2022-ben összesen 341,5 tonna gyógyszert dobtunk a gyűjtődobozokba.

Havi bontásban tavaly 28,1 ezer kilogramm veszélyes hulladék került a papírdobozokba, országszerte négyezer gyűjtődobozba lehet bedobni a lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszereket, az ország összes patikájában, és számos bioboltban, drogériában, sőt benzinkutakon is vannak gyűjtődobozok.

A lakosságtól származó gyógyszerhulladék begyűjtésének költségei a gyógyszercégeket terheli. A Recyclomed Kft.-vel kötött megállapodás szerint ez dobozarányosan történik, az előző évi gyógyszertári eladási statisztika alapján. A nonprofit kft. például idén januártól a lakossági gyógyszerhulladék begyűjtésére és ártalmatlanítására vonatkozó szerződésünk hivatkozva a szolgáltatási díjat 5 százalékkal megemelte.

Havonta ennyi gyógyszert dobtunk ki a gyűjtődobozokba:

  • 2023-ban 28,1 ezer kilogramm;
  • 2022-ben: 28,4 ezer kilogramm;
  • 2021-ben: 28,3 ezer kilogramm;
  • 2020-ban: 28,2 ezer kilogramm;
  • 2019-ben: 28,3 ezer kilogramm;
  • 2018-ban: 25,4 ezer kilogramm veszélyes hulladékot gyűjtött be a Recyclomed Kft.


Tavaly a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint csak vényköteles gyógyszerért 674,7 milliárd forintot hagytunk a patikákban. Egy lakos átlagosan 15 receptet váltott ki, amiért összesen közel 16 ezer forintot fizetett.

"A gyógyszerhulladék valóban probléma és veszélyes hulladék lévén különösen nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy miként lehet optimalizálni a felhasználást és ezzel a költségeket – mondta a lapnak Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója.

A fel nem használt gyógyszer veszélyes hulladék, fontos, hogy a lakosság ne a kommunális hulladékba dobja ki. Másrészt a beteg együttműködésére is szükség van, hogy a páciensek számára felírt gyógyszereket valóban be is szedjék, kövessék a szakemberek, orvosok utasításait, mondta az AIPM igazgatója.

A gyógyszerhulladék csökkentésével uniós szinten is foglalkoznak, a tárgyalás alatt levő gyógyszercsomag is tartalmazza, hogy miként lehet optimalizálni a csomagolásokat, a betegtájékoztatókat, a kiszereléseket.

A gyógyszermaradványok világszerte és Magyarország nagy folyóiban és tavaiban is kimutathatók. A gyógyszerhulladék a háztartások szennyvízelvezetésén keresztül vagy szemétbe kerülve – bizonyos gyógyszermolekulák kiszűrésének eredménytelensége miatt – súlyos egészségkárosodást, állatelhullást, növénykárosodást okozhat annak ellenére, hogy rendszeres szennyvíztisztítás történik.

A termőtalajból az esőzések bemossák a gyógyszereket a talajba, vagy az állatok elfogyasztása miatt a felhasznált növények és az elfogyasztott állatok miatt akarva-akaratlanul bekerülhetnek az emberi szervezetbe, ahol káros következményeket idézhetnek elő.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×