eur:
411.35
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Back view of elementary student raising arm in order to answer a questing during a class.
Nyitókép: Drazen Zigic/Getty Images

Megkezdődött a pedagógusok továbbképzése, csaknem hatezren már sikeresen levizsgáztak

Szeptember közepén indult és január végéig tart a pedagógusok kötelező továbbképzése és számonkérése. A köznevelési helyettes államtitkár szerint az első visszajelzések pozitívak. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke viszont feleslegesnek nevezte a vizsgáztatást.

Szeptember 11-én elsőként az óvodapedagógusok számára nyílt meg az új, kötelező online továbbképzési és vizsgáztatási rendszer. Az első tapasztalatokról a köznevelési helyettes államtitkár beszélt az InfoRádióban. Balatoni Katalin kiemelte: a hazai köznevelésben teljesen új az a felület, amelyet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rendszere biztosít a továbbképzésre. Mint fogalmazott, egy „innovatív online tanulási platformról” van szó, és összesen 105 ezer pedagógusnak kell elvégeznie a kurzust, amely vizsgával zárul.

A helyettes államtitkár szerint azonban nem a vizsgán van a fő hangsúly, hanem magán a képzésen, amelyen új, hasznos ismereteket lehet elsajátítani, illetve bővíthetik tudásukat a tanítók, tanárok, óvodapedagógusok.

Az érintetteknek 10 órás anyagnak megfelelő online tartalmat kell végigolvasniuk és tanulmányozniuk, amire 84 nap áll a rendelkezésükre.

A pedagógusok saját időbeosztásuktól függően végezhetik el a képzést, melyet nem szükséges egyben, hanem lehet akár részletekben is teljesíteni. A kurzus végén összesen három lehetőség van a vizsga abszolválására, vagyis ha valakinek első próbálkozásra vagy másodikra sem sikerül, még mindig van egy esélye.

Még csak az óvodapedagógusoknak nyílt meg a felület, de a következő napokban a tanítók is elkezdhetnek ismerkedni a platformmal, illetve az ott található anyaggal. Balatoni Katalin tájékoztatása szerint

eddig 12 144 óvodapedagógus regisztrált, és közülük 5745-en sikeres vizsgát tettek.

A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke értelmetlennek nevezte ezt a fajta számonkérést, szerinte semmi szükség ilyen típusú vizsgára, mert a nemzeti köznevelési törvény alapján 2025-re úgyis felül kell vizsgálnia a kormánynak a Nemzeti alaptantervet. „Ennek tudatában teljesen felesleges számon kérni és vizsgáztatni a pedagógusokat egy idejétmúlt Nemzeti alaptantervből” – fogalmazott Totyik Tamás.

Hozzátette: a szakszervezeteken kívül a Nemzeti Pedagógus Kar, valamint az egyházi fenntartók is egyetértenek abban, hogy a továbbképzés támogatandó, az összes pedagógus kötelező vizsgáztatása viszont nem.

A pedagógusoknak legkésőbb 2024. január 31-ig kell levizsgázniuk, az eredményt ugyanis figyelembe fogják venni a teljesítményértékelés során.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×