eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
fotó: Infostart
Nyitókép: Infostart

Szakértő: a nem őshonos csípőszúnyogokra is oda kell figyelnünk

A szúnyogok hatékony gyérítése érdekében az integrált stratégia a célravezető, amelyben helyet kap a szúnyogok és a kórokozók rendszeres monitorozása, és a valós ökológiai és járványügyi helyzethez igazított gyérítési módszerek alkalmazása - mondta a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont vezetője. Garamszegi László Zsolt szerint a nem őshonos csípőszúnyogokra is oda kell figyelnünk az általuk terjeszthető betegségek miatt.

Hol kémiai, hol pedig biológiai irtószerekkel gyérítik nyaranta a szúnyogokat, mert ilyenkor csak egy dolog számít: minél kevesebb szúnyoggal és csípéssel megúszni ezeket a hónapokat - hangsúlyozta Garamszegi László Zsolt az InfoRádióban.

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont vezetője szerint különbséget kell tenni a háztáji védekezés és a szervezett védekezés között. Mind a kettő célra vezető lehet, sőt az a leghatékonyabb, amikor különböző módszereket kombinálnak, mert mindegyiknek megvan az előnye. Azt nevezik integrált gyérítésnek, amikor többféle módszerrel védekeznek.

"A saját kertünkben is sok mindent tehetünk, meg lehet szüntetni például a szúnyogok tenyészhelyeit, az edényekben felgyűlő vizeket ki tudjuk önteni" - fejtette ki.

A települések pedig különböző szolgáltatásokat vehetnek igénybe. Működik az államilag szervezett, katasztrófavédelem által koordinált gyérítési program. Amennyiben nem kívánnak élni ezzel a szolgáltatással, akkor magáncégeket is megbízhatnak, ezek különböző technikákkal tudják irtani a szúnyogokat - mondta Garamszegi László Zsolt.

A HUN-REN Ökológiai Központ vezetője arról is beszámolt, hogy

Magyarországon megjelent három invazív csípőszúnyog faj.

"Magyarországon 50 őshonos faj él, és jó részük szívja a vérünket. Az elmúlt 10 évben a globális tendenciának következtében Magyarországra is eljutottak azonban az eredetileg Ázsiából származó újabb fajok, amelyek már stabil tagjai a magyarországi szúnyogfaunának, együtt kell velük élnünk" - foglalta össze a szakember.

Garamszegi László Zsolt szerint az évek óta enyhe telek, valamint az aktív turisztikai és kereskedelmi tevékenységek is kedveznek az új fajok megjelenésének, és ez a jövőben sem lesz másként.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Önkéntes kölyöknevelők jelentkezését várja az ország teljes területéről a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola. A kutyás tapasztalat egyébként nem feltétel, a kutya szeretete annál inkább – nyilatkozott az InfoRádióban az alapítvány koordinátora.

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×