eur:
394.18
usd:
361.11
bux:
72028.77
2024. augusztus 10. szombat Lőrinc
Izomerősítő ügyességi torna túlsúlyos gyerekeknek az Életmód táborban a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház Gyermekrehabilitációs Osztályán 2020. június 22-én. A Kérlek Segíts Alapítvány támogatásával létrejött ingyenes kéthetes táborban a gerincferdüléses gyerekek a Schroth terápiás, a túlsúllyal küzdő gyerekek pedig az Életmód táborban speciális tornagyakorlatokat tanulnak, gyógymasszázsban részesülnek, valamint dietetikai tanácsadáson, személyiségfejlesztő, önismereti és kreatív foglalkozásokon vesznek részt.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Szakértő: tévhit, hogy a rossz tartás vagy a nehéz iskolatáska okozza a gerincferdülést

Évente több száz korrekciós műtétet végeznek tinédzserkorú pácienseken gerincferdülés miatt, pedig korai diagnózissal és kezeléssel ezek egy része elkerülhető lenne. A szakemberek szerint számos tévhit él a köztudatban, a gerincferdülés azonban nem tartáshiba, az úszás és a sport nem korrigálja, és az ismert gyógymódokon túl nem létezik alternatív terápia.

A gerincferdülés a gerinc rendellenes oldalirányú elhajlása, ami általában veleszületett elváltozás, de kialakulhat másodlagosan, trauma következtében is. A hazai lakosság 2-4 százalékát érinti, tehát akár népbetegségnek is tekinthető, egy 300 fős iskolában 6-12 gyermeknél biztosan fennáll a probléma – mondta Cséfrank László az InfoRádióban.

A Heim Pál Gyermekgyógyászati Intézet ortopédiai osztályának osztályvezető főorvosa arról számolt be, hogy jelenleg az intenzív kutatások ellenére sem ismert a betegség háttere, a legvalószínűbb, hogy genetikai eredetű, és nem a rossz tartás, a féloldalas sportok vagy éppen a nehéz iskolatáska okozzák.

A szakorvos kiemelte, hogy a diagnosztikában a legnagyobb problémát az okozza, hogy a gerincferdülés nem okoz fájdalmat, a gyermek nem panaszkodik, így a szülő sem veszi észre sokáig a problémát, miközben nagyon fontos a korai felismerés. Azt tanácsolja, hogy időnként nézzük meg a gyermeket félmeztelenül, ellenőrizzük a vállak és a törzs szimmetriáját, és azt, hogy a medence nincs-e eltolódva.

"Alapvetően azt az állapotot próbáljuk megőrizni, amikor a beteggel először találkozunk, és az egyetlen dolog, amit tudunk tenni, a progresszió megállítása. A műtét nem megoldása a problémának, nagyon megterhelő, és sok szövődménnyel jár" – tette hozzá Cséfrank László.

A mérsékelt fokú gerincferdülésnél naponta végzett speciális háromdimenziós terápiás tornát alkalmaznak, a közepes fokú gerincferdülésnél már fűzőt is adnak a gyermeknek.

Műtétre csak akkor kerül sor, ha ezek a terápiák sem tudják megállítani a betegség előrehaladását, mivel a súlyosabb szövődményeket meg kell akadályozni – emelte ki a szakember, aki hozzátette, hogy a kis és közepes fokú gerincferdülések többsége a biológiai érés befejeződéséig tart, utána szinte teljes életet élhet a páciens.

A Heim Pál Gyermekgyógyászati Intézet ortopédiai osztályának osztályvezető főorvosa hangsúlyozta, a korai felismerésért szerinte a szülők és a tanárok tehetik a legtöbbet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hol nyaraljunk a kánikulában? Hogyan alakul át a turizmus a világban?

Hol nyaraljunk a kánikulában? Hogyan alakul át a turizmus a világban?

Északra tereli az idegenforgalom egy részét az európai hőhullám, a klímaváltozás pedig meghosszabbítja a turisztikai szezont - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kiss Róbert Richárd turisztikai szakértő. Arról is beszélt, hogy rekord év lehet az idei a magyarországi idegenforgalomban, és hogy mit lehet tenni a "túlturizmus" ellen.

Csipes Tamara búcsúzik: olimpiáról olimpiára felülmúltam magam

Egyéniben egy ezüstéremmel zárta le pályafutását Csipes Tamara. A 35 éves kajakozó utolsó versenyéhez úgy állt oda, mintha csak Szolnokon lenne, csőlátással és nyugodtan tudott kajakozni. Büszke arra, hogy egy hétszeres olimpiai bajnoktól kapott ki, de azt nem tudja, fog-e neki hiányozni a sportág.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.12. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×