eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Rendőr és katona járőrözik a röszkei közúti határátkelőhely szomszédságában épült kerítésnél 2020. január 29-én. A határátkelőnél 2020. január 28-án hajnalban migránsok nagyobb csoportja próbált a kerítést megrongálva magyar területre jutni a szerb oldalról.
Nyitókép: MTI/Kelemen Zoltán Gergely

Szakértő: Magyarország kezdeményezheti, hogy az uniós bírságba számítsák be a határvédelem költségeit

A határvédelemre költött magyar forrásokat beleszámíthatja az Európai Unió abba a napi egymillió eurós büntetésbe, amelyet az Európai Unió Bíróságának ítélete alapján Magyarországnak kellene befizetnie a tranzitzónák 2015-ös üzemeltetése és a migrációellenes politika miatt. Ezt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének kutatója mondta az InfoRádióban.

Petri Bernadett szerint Magyarország kérhetné ennek az összegnek a beszámítását. "Észszerű lehetőségként adódna a közös határvédelemre kiadott tétel, ami visszamenőleg csaknem 750 milliárd forintot tesz ki. Elgondolkodtató lehetőség, hogy ezt beszámítsa Magyarország a büntetésbe" – tette hozzá.

A kutató úgy véli, technikailag az is elképzelhető, hogy az Európai Unió a Magyarországnak járó, de még ki nem fizetett támogatásokból vonja le a büntetés összegét. "Akár arról is szó lehet, hogy azokba, az Alapjogi Chartával összefüggésben felfüggesztett tételekre számítsák bele, amelyeket még nem fizettek ki Magyarországnak. Másrészt azon belül is lehet mozgástér, hogy melyik visszatartott tételből vonják le. Nekünk persze az lenne a legjobb, ha a határvédelemre költött forrásokat számítanák bele a büntetésbe.

Még az is lehet, hogy ennek érdekében a kormány akár egy önálló eljárást indítson

– tette hozzá.

Petri Bernadett szerint a magyar kormány a rendkívüli jogorvoslat lehetőségét kihasználva, akár azt is elérheti, hogy csökkenjen a büntetés összege, ami késleltetheti a kifizetés megkezdését. Egy másik eljárásban Lengyelországnak ez sikerült – emlékeztetett, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégiai Kutatóintézetének kutatója.

Az új Európai Bizottság és Magyarország viszonyáról hallhat részleteket az alábbi beszélgetésben is:

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×