eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Karl Nehammer osztrák kancellár nyilatkozik a sajtó képviselőinek az Oroszország elleni szankciók hatodik csomagjáról tartott kétnapos rendkívüli EU-csúcstalálkozó második napi ülése előtt Brüsszelben 2022. május 31-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Kormányválság Ausztriában: a kancellár egyetlen ok miatt nem mondja fel a koalíciót

Derült égből villámcsapásként robbant ki Ausztriában a koalíciós válság a 2019 óta hatalmon lévő két párt, a Karl Nehammer kancellár vezette konzervatív Osztrák Néppárt és az Osztrák Zöldek Pártja között. A szeptember 29-re kitűzött parlamenti választások előtt az elemzők az okokat találgatják.

Az elmúlt években több kormányválság rázta meg Ausztriát, a legutóbbiak a hírhedt lehallgatási botrány miatt két, egymást követő, Sebastian Kurz vezette koalíció lemondásához vezettek. Elemzők szerint a mostani krízis oka az Ibiza-ügyhöz képest szinte "pitiánernek" tűnik, hullámai azonban mégis magasra csaptak.

A válság egyik napról a másikra robbant ki, minden különösebb előzmény nélkül. Történt ugyanis, hogy a koalíciós zöldpárti környezetvédelmi miniszter Brüsszelben áldását adta az Európai Unió új, előzetesen sokat vitatott, úgynevezett denaturációs, azaz a természet helyreállítását célzó törvénytervezetéhez. Ráadásul a miniszter, Leonore Gewessler hozzájárulása döntő volt, a környezetvédelmi szervezetek nagy örömére lehetővé téve a törvény életbe lépését.

A "baj" csak az volt, hogy mindez a néppárti kancellár, Karl Nehammer előzetes jóváhagyása nélkül történt. Az ÖVP elnökét ez annyira felháborította, hogy az osztrák média szerint jogi úton eljárást kezdeményezett saját minisztere ellen. Nehammer sérelmezte, hogy Gewessler a tagállamok környezetvédelmi minisztereinek hétfői találkozóján beleegyezése nélkül járult hozzá a tervezet életbe lépéséhez. A zöldpárti miniszter ezzel szemben "dacolt", hangsúlyozta ugyanis, hogy szavazatával jelzést kívánt küldeni a környezet-, illetve természetvédelem érdekében. Azzal érvelt, hogy a jövő generációjának érdekei forognak kockán, amit egyetlen kormány sem hagyhat figyelmen kívül.

Korábbi értesülések szerint a két kormánypárt között voltak ugyan nézeteltérések az egyezményben foglaltak tartalmát illetően, de együttműködésüket mindez nem befolyásolta.

A természet helyreállításáról szóló tervezet az Európai Parlamentben is vitákat váltott ki. Az intézkedések előirányozzák, hogy 2030-ig az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20 százalékát, 2050-ig pedig lehetőleg valamennyi ökoszisztémát helyreállítsanak, illetve megakadályozzák az élőhelyek romlását.

A kancellár ennek nyomán tette meg "feljelentését". Azt ugyanakkor az osztrák média szerint hangsúlyozta, hogy a "súlyos konfliktus" ellenére sem kívánja felmondani az együttműködést, illetve magát a koalíciót a zöldekkel. Az uniós állam-, illetve kormányfők hétfő esti, brüsszeli találkozóján részt vevő kancellár azt ugyanakkor hozzátette, hogy – mint idézték – "érzelmeit tekintve" itt lenne az idő erre. Mivel azonban a koalíciós együttműködés a küszöbön álló választások miatt már amúgy is a végéhez közeledik, egy ilyen lépésnek nincs értelme.

"Az ország káoszba süllyedne, ezért nem teszem meg ezt"

– fogalmazott a kancellár, aki szerint Gewessler lépése súlyos bizalomvesztéshez vezetett. Kancellárként kötelessége gondoskodni a rendezett útról a Nemzeti Tanács, azaz a parlament megválasztásig - tette hozzá. Sőt odáig elment, hogy – mint fogalmazott – a koalíciós partner "megmutatta igazi arcát, az ideológiát az alkotmány fölé helyezi".

Az ORF osztrák közszolgálati médium elemzőket idézve ugyanakkor egyszerűbbnek tűnő magyarázatot közölt. Eszerint a kialakult vitát mindkét kormánypárt saját "pozicionálására" kívánja kihasználni a szeptember 29-i parlamenti választások előtt.

Nehammer az elmúlt időszakban többször is hangsúlyozta, hogy koalíció mindenképp kitart a választásokig – emlékeztettek az elemzők. Utaltak arra, hogy

a koalíció felmondását a választók jelentő része "szószegésként" értelmezhette volna.

Werner Kogler, a Zöld Párt vezetője kijelentette, hogy a miniszter döntése "jogilag alátámasztott", azt nem az ideológia, hanem a felelősség diktálta.

Nem véletlen az sem, hogy az ellenzék vezető ereje, a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke élesen bírálta a kancellárt.

"Nehammer hagyta, hogy a Zöldek az orránál fogva rángassák"

– fogalmazott Herbert Kickl, aki szerint a a kormánykoalíciónak befellegzett.

Az ugyancsak ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt ugyanakkor teljes mellszélességgel kiállt a zöldpárti miniszter döntése, illetve a párt mellett.

A közelmúltban végzett felmérések szerint Ausztriában ma jelentős fölénnyel az FPÖ a legnépszerűbb párt, megelőzve a fej fej mellett haladó néppártot és a szociáldemokrata pártot.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 17:15
×
×
×
×