A „három csapás” alkalmazásával ítélték életfogytig tartó szabadságvesztésre – többszörös erőszakos visszaesőként – azt a férfit, aki szexuális bűncselekményt követett el egy gyermek sérelmére. A vádlott 2022 májusában jutalmat ígérve csábította a lakhelyére a buszmegállóban várakozó 11 éves kisfiút, majd szexuális cselekményt végzett, illetve végeztetett vele.
Amikor a gyermek segítségért kiabált, a férfi bántalmazni kezdte és megfenyegette. A Győri Fellebbviteli Főügyészség közleménye szerint a vádlott pornográf videót is mutatott a telefonján a kisfiúnak, és felszólította, hogy csinálja azt, amit lát. Végül hajnalban elengedte a gyermeket, aki később bement az iskolába, és onnan értesítették a rendőrséget a történtekről.
A Győri Fellebbviteli Főügyészség szóvivője az InfoRádióban elmondta: a Győri Törvényszék első fokon szexuális erőszak bűntette miatt életfogytig tartó szabadságvesztést, valamint tíz év közügyektől való eltiltást szabott ki a vádlottra. Továbbá végleges hatállyal eltiltotta bármely olyan foglalkozás gyakorlásától, amelynek keretében tizennyolcadik életévét be nem töltött személlyel kerülne kapcsolatba. A feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját harminc évben határozta meg a törvényszék.
Fellebbezett az elkövető, aki mindent tagadott
Takácsné Karácsony Anikó hozzátette: a vádlott az eljárás során tagadta a bűncselekmény elkövetését, nem fogadta el az ítéletet, amely ellen a védőjével együtt fellebbezett. A Győri Ítélőtábla a május 15-én kihirdetett határozatában egyetértett a főügyészség álláspontjával, amely szerint a férfi bűnös, vagyis törvényes az életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabása. A Győri Ítélőtábla
a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját 25 évben határozta meg.
A szóvivő kifejtette: a férfi által elkövetett cselekmény személy elleni erőszakos bűncselekménynek minősül. Mivel hasonló bűncselekmények miatt korábban már kétszer is elítélték, a mostani eset után lehetett alkalmazni a „három csapás” szabályát. „A törvény értelmében kötelező vele szemben az életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabása, és legkorábban 25 év múlva szabadulhat” – magyarázta Takácsné Karácsony Anikó.
Mint mondta, beszámítják az előzetes fogva tartásban töltött időt is, hiszen a férfit azonnal őrizetbe vették a legutóbbi esetet követően, vagyis 2022. május 17. óta letartóztatásban volt.
Mivel az elkövető többszörös erőszakos visszaeső, a szóvivő tájékoztatása szerint
a törvény nem adott mérlegelési lehetőséget abban, hogy esetleg enyhébb ítéletet hozzanak az életfogytig tartó szabadságvesztéshez képest.
Hozzátette: a feltételes szabadságra bocsátás ugyanakkor nem kizárt az ő esetében. A törvény értelmében legkorábban 25, legkésőbb 40 év múlva lehet az adott elkövetőt feltételesen szabadságra bocsátani ilyen esetekben, tehát a férfi a legenyhébb büntetést kapta, ami „ilyen múlttal és ezért a cselekményért járhat”.
A feltételes szabadságra bocsátás ugyanakkor 25 év után sem kötelező, Takácsné Karácsony Anikó elmondása szerint akkor kell majd megvizsgálni egy külön eljárás keretében, hogy adott esetben jó magaviselet miatt szabadon engedhető-e a férfi.