eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Rendőrségi közúti ellenőrzés Budapesten, az Alkotás úton 2023. június 15-én. Az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata Műveleti Csoportjának (ROADPOL) éves ellenőrzési terve alapján tart a rendőrség országos akciót. Ebben az időszakban célzottan az alkohol vagy drog hatása alatt, ittas vagy bódult állapotban volán mögé ülő embereket szűrik ki.
Nyitókép: MTI/Lakatos Péter

Mellbevágó adatokat közölt a rendőrség

A rendőrök tavaly naponta átlagban 1921 gyorshajtót fogtak, tőlük napi 72 millió forint büntetést zsebeltek be. A 26 milliárdos éves büntetésbevétel minden korábbi csúcsot megdöntött.

Rekordszámú és -összegű büntetéseket szabott ki tavaly a rendőrség gyorshajtás miatt – ez derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság által a 24.hu-nak megküldött adatokból.

A tájékoztatás szerint az objektív felelősség hatálya alá tartozó, a megengedett legnagyobb sebesség túllépése miatt indult közigazgatási hatósági eljárások száma 2023-ban 701 ezer volt. Ennek keretében a kiszabott közigazgatási bírságok összege meghaladta a 26 milliárd forintot. Mindez azt jelenti, hogy

naponta átlagban 1921 gyorshajtót fogott a rendőrség, és közel 72 millió forint büntetést szabtak ki rájuk. Az egy gyorshajtóra vetített átlagos büntetési tétel tavaly 37 388 forint volt.

Az ORFK a válaszát kiegészítette azzal, hogy a megállításos módszerrel végzett sebesség ellenőrzése során 42 595 esetben közigazgatási bírságot, 71 931 esetben pedig helyszíni bírságot szabtak ki.

A rendelkezésre álló adatok szerint sosem látott magasságokba emelkedett a büntetések száma, azt viszont nehéz megállapítani, hogy az autósoknak lett tavaly ennyivel sietősebb, vagy a rendőrség lett aktívabb ezen a téren – jegyzi meg a lap.

Töreki Sándor vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes ugyanakkor a napokban arról beszélt a Kékfényben, hogy a gyorshajtók kiszűrésére tavaly már 150 hordozható sebességmérő műszer, 134 telepített traffipax figyelte az autósokat, és duplájára, 87-re nőtt az úgynevezett traffiboxok száma. 2023-ban 47-tel kevesebb olyan halálos baleset történt, amelynek a kiváltó oka a sebességtúllépés volt.

A 24.hu azon kérdésre, hogy 2023-ban hány sebességmérést végeztek összesen, az ORFK úgy felelt: a VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat részét képező, változtatható helyű komplex közlekedési ellenőrzési pontokkal 2023-ban közel 330 000 órában mértek, a VÉDA.rendszer részét nem képező sebességmérők (TraffiCapture TC-108, FámaLézer) tekintetében viszont nem végeznek ilyen jellegű adatgyűjtést.

Ami biztos, hogy 2019-ben 687 501 volt a bírságszám, a koronavírus-járvány éveiben, amikor a közúti forgalom is jelentősen visszaesett, ennél jóval kevesebb (2020-ban 618 ezer, 2021-ben pedig 515 ezer), 2022-ben pedig úgymond helyreállt a világ rendje és 687 805 gyorshajtót büntettek meg. A 700 ezres határt most először léptük át: tavaly egész pontosan 701 169 száguldó autóst fogtak meg.

Összegszerűen még durvább a növekedés a gyorshajtásos büntetések területén, igaz, ennek van egy logikusnak tűnő magyarázata. 2023. szeptember 1-jétől ugyanis magasabb összegű bírságokat szab ki a rendőrség, tehát aki 50 kilométer/órás megengedett legnagyobb sebességet 15 kilométer/órával túllépi, annak tavaly ősztől 30 ezer forint helyett 39 ezer forintot kell fizetnie.

2023-ban összesen 26 215 811 500 forint büntetés járt a gyorshajtóknak, ami jóval túlszárnyal minden korábbi adatot.

Az eddigi rekordot a 2019-es év tartotta 23 619 520 000 forinttal – olvasható egybek mellett.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×