A települési önkormányzati képviselő-testület, illetve közgyűlés megválasztandó tagjainak számát tavaly október 31-ig kellett meghatározniuk a jegyzőknek a szeptember 1-jei lakosságszám alapján.
A tízezernél kevesebb lakosú településeken az egész település egy választókerületet alkot, és ott úgynevezett egyéni listán osztják ki a mandátumokat. A választópolgárnak annyi szavazata van, ahány tagú a képviselő-testület; a képviselők száma 100 lakosig kettő, ezer lakosig négy, ötezer lakosig hat, tízezer lakosig nyolc.
A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint Celldömölkön, Csornán, Kapuváron, Mezőberényben, Nagyatádon, Sarkadon és Szigetváron 2019-ben még vegyes választási rendszerben választották a képviselőket, júniusban azonban már úgynevezett egyéni listán választják meg őket, mert a települések lakosainak száma tízezer alá csökkent. A változás érinti a képviselők számát is: a korábbi 11 helyett 8 tagúak lesznek a júniusban megválasztandó testületek.
Ugyanakkor négy településen - Balatonalmádiban, Csömörön, Ócsán és Tárnokon - tízezer fölé nőtt a lakosok száma, így ezeken a településeken egyéni lista helyett már vegyes választási rendszerben bonyolítják le a voksolást. A településeken nyolc helyett 11 tagú lesz a képviselő-testület.
Budapest I., V., XI., XIV. és XV. kerületében,
Egerben, Győrben, Kazincbarcikán, Miskolcon, Pécsen, Szegeden és Szombathelyen marad ugyan a vegyes választási rendszer, de - a lakosok számának csökkenése miatt - kevesebb lesz a választókerület.