Hétfőn késő este jelent meg a Magyar Közlönyben a rendelet arról, hogy változnak a Babakötvény feltételei.
A módosítás értelmében február 13-tól évente 1,2 millió forint az a maximális összeg, amit be lehet fizetni minden egyes start számlára. "A Babakötvény éves kamata vonzó a családok számára" - erről számolt be Varga Mihály pénzügyminiszter egy a közösségi oldalára feltöltött videóban.
"Februártól rekord magasra, 20,6 százalékra emeltük a Babakötvény éves kamatát. A családok már 350 ezer gyermeknek gyűjtenek megtakarítást Babakötvényben, amelynek összege eléri a 310 milliárd forintot."
A videó melletti bejegyzésben a Pénzügyminisztérium azt is közölte: a Babakötvény kiemelkedően magas hozama az elmúlt időszakban a visszaélők figyelmét is felkeltette, akik rövid idő alatt kiugróan nagy összegeket fektettek ebbe a megtakarítási formába, ezért a kormány bezárta a kiskaput, a változtatás pedig mindössze a számlatulajdonosok 1 százalékát érinti.
A Portfolio elemzője szerint a Babakötvény kötött kondíciókkal rendelkezik, ezért - fogalmaz Árgyelán Ágnes - nehéz értelmezni azt, hogy milyen visszaélésekre gondolhattak pontosan a döntéshozók.
"A babakötvénynek a kondíciói, azok teljesen világosak, de azt csak akkor lehet megnyitni, ha valakinek gyermeke születik, vagy a családban van mondjuk gyermek, és akkor az ő nevére nyitják meg ezt a start számlát, és erre Babakötvényt vásárolnak. Amikor a Babakötvény lejár vagy a gyermek eléri a 18. életévét, akkor maga a gyermek tud csak az összeg felett rendelkezni. Tehát itt nem arról van szó, hogy valaki, mondjuk a szülő a Babakötvényben takarít meg saját magának, és akkor a végén ő fog hozzájutni az összeghez meg a kamathoz" - mutatott rá Árgyelán Ágnes.
Árgyelán Ágnes azt is elmondta, hogy a 310 milliárdos Babakötvény-állomány bár az elmúlt hetekben valóban növekedett, még mindig jócskán elmarad a Prémium Magyar Állampapír közel 7000 milliárdos állományától. Így
a mostani módosítás célja feltehetően a 2025-től esedékes kamatkiadások kordában tartása
volt.
"300 milliárd forint van ebben, és mondjuk 300 milliárdra kell majd jövő februárban kamatot fizetniük, akkor ugye most annak a 20 százaléka 60 milliárd forint. Nem gondolom, hogy ez olyan hatalmas kiadás a költségvetésnek, más kérdés, hogy jobban fájhat a kormánynak, hogy februárban van sok más állampapírnak is az esedékessége, például a prémium állampapíroknak, és pont jövő februárban a prémium állampapírokra is igen magas kamatot kell majd kifizetni. A februári hónap 2025-ben nem lesz egy könnyű szerintem a költségvetés számára. Magas ez a kamattartalom, és akkor próbálják ezt valahogy csökkenteni" - fejtegette.
A kormány egyébként ezúttal is az Ukrajnában dúló háború okozta veszélyhelyzettel magyarázta a rendeleti jogalkotást, és erre hivatkozva módosította a fiatalok életkezdési támogatásáról szóló 2005-ös törvényt.