eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter (j) és Jászai Gellért, a 4iG elnöke (b), miután aláírták a kormány és a 4iG-csoport közötti együttműködési megállapodást a Gazdaságfejlesztési Minisztériumban 2023. november 9-én. A távközlési és infokommunikációs vállalatcsoport 2028-ig 150 milliárd forint értékű mobil és vezetékes hálózati beruházást valósít meg.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Óriási fejlesztésről állapodott meg a kormány, a lakosság is a nyertese lesz

Négy fő eleme van a megállapodásnak, amelyet a kormány és a 4iG kötött.

Szándéknyilatkozatot írt alá Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter és Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke. A megállapodás célja az infokommunikációs vállalatcsoport szerepvállalásának megerősítése a hazai és nemzetközi versenyképesség növelését célzó kormányzati gazdaságpolitika, valamint a Nemzeti Digitalizációs Stratégia (NDS) minél magasabb szintű megvalósításában. A kormány digitalizációs céljaival összhangban a 4iG Csoport a megállapodásban vállalta, hogy 2028-ig 150 milliárd forint értékű mobil- és vezetékes hálózati beruházást valósít meg Magyarországon.

  • A csoport 2028-ig 150 milliárd forint értékű mobil- és vezetékes hálózati beruházást valósít meg Magyarországon.
  • A beruházások eredményeképpen a jelenlegi gigabites szolgáltatási területéhez képest 2028-ig a 4iG további 1,1 millió háztartásban teszi elérhetővé a gigabit képes hálózatot vezetékes vagy nagykapacitású 5G vezeték nélküli technológiák használatával.
  • A 4iG a lakosság közel százszázaléka számára teszi elérhetővé a szélessávú internet és nagy felbontású televíziós szolgáltatások használatát.
  • A 4iG Csoport Budapesten és agglomerációjában, a vármegyeszékhelyeken, továbbá a főbb közlekedési útvonalak mentén vállalja a nagy kapacitású 5G technológia kiépítését, amelynek keretében legalább 1000 bázisállomáson telepíti a jelenleg elérhető legmodernebb 5G technológiát.

Mint a 4iG közleménye fogalmaz, a szándéknyilatkozatban rögzített célok teljesülése érdekében a kormány a hírközlési szolgáltatókat terhelő közműadó-fizetési kötelezettséget 2024. január elsejétől megszünteti, valamint a hírközlési szolgáltatókat terhelő távközlési pótadó fizetési kötelezettséget pedig egy évvel később, 2025. január elsejétől kivezeti.

A kormány korábban a Magyar Telekommal is hasonló megállapodást kötött.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az aláírási ceremónián kiemelte, hogy „nincs versenyképesség fejlett telekommunikációs szektor nélkül, hiszen a digitális gazdaság már a teljes GDP legalább 25 százalékát és a K+F kiadások 7 százalékát adja, miközben a multiplikátor hatásokat is figyelembe véve a foglalkoztatottak 17 százalékának biztosít munkalehetőséget. A digitalizáció a magyar gazdaság kitörési pontja, amelyhez az egészségipar, a hadiipar, a logisztika, a feldolgozóipar és a bankszektor is szorosan kapcsolódik. Szuverenitási kérdés, hogy a bank-, a média- és az energiaszektor mellett a távközlési piacon is legalább 50 százalékos magyar tulajdoni arány legyen.”

„A megállapodás aláírásával stratégiai partnerségünket erősítettük meg a Magyar Kormánnyal. A 4iG Csoport magyar infokommunikációs vállalatként élen jár a digitális technológiák meghonosításában és piacvezető a hazai informatika területén. Vállalatainkban felhalmozott szaktudás, valamint technológiai és infrastrukturális képességeink lehetővé teszik, hogy meghatározó szerepet vállaljunk a Nemzeti Digitalizációs Stratégia megvalósításában” – mondta Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke a szándéknyilatkozat aláírását követően. „Magyarország digitalizációja az élet minden területén előnyöket és lehetőségeket hordoz, emellett pedig hosszútávon növeli az ország versenyképességét. A kormánnyal kötött megállapodásban négy stratégiai célkitűzés megvalósításával járulunk hozzá a digitalizáció felgyorsításához, amellyel értéket teremtünk a Magyarországon élők és a gazdasági szereplők számára.” – tette hozzá a 4iG Csoport elnöke.

A technológiai és infrastrukturális fejlesztések mellett a szándéknyilatkozat számos olyan szakterületet is nevesít, ahol a 4iG Csoport és Magyarország Kormánya szorosabban együttműködik a digitalizáció felgyorsítása vagy elősegítése érdekében. Képességeivel és szakértelmével a 4iG hozzájárul a hazai kis- és középvállalkozások felzárkóztatásához, a negyedik ipari forradalom, azaz az Ipar 4.0 felgyorsításához, az energiahatékonyság növeléséhez, a digitális állam és oktatás megvalósításához, innovációs és kutatás-fejlesztési tevékenységek támogatásához, valamint az egészségügyi-, a hon- és rendvédelmi ágazat rendszereinek modernizációjához.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×