eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Closeup on womans hand adjusting thermostat valve
Nyitókép: djedzura/Getty Images

Ne mulassza el! Akár tragédia is lehet belőle, ha nem ellenőrizteti fűtőberendezését

Kezdődik a fűtési szezon, ami hivatalosan október 15-étől április 15-éig tart. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője azt mondta az InfoRádiónak, hogy érdemes minél előbb ellenőriztetni a kéményeket és a fűtőberendezéseket otthonunkban.

Mukics Dániel figyelmeztetett, hogy a fűtési szezonban történik a lakástüzek 61 százaléka és a szén-monoxid-mérgezések 60 százaléka. Hozzátette: annak érdekében, hogy elkerüljük a fűtés miatti tüzeket és szén-monoxid-mérgezéseket érdemes rendszeresen ellenőriztetni mind a kéményünket, mind a fűtőeszközünket. Utóbbiak hőtermelő berendezések és a többségük lánggal működik.

Meghibásodásuk óriási károkat okozhatnak és adott esetben az életünk is veszélybe kerülhet, ezért nem szabad elhanyagolni vagy figyelmen kívül hagyni az ellenőrzésüket, átvizsgálásukat.

A szóvivő közölte: akik eddig nem egyeztettek időpontot a kéményseprőkkel és csak a napokban keresték meg őket, az őszi leterheltségük miatt könnyen szembesülhetnek azzal, hogy mostanában nem jutnak el hozzájuk a szakemberek. Ugyanakkor nem kell kétségbeesni sem, ugyanis a kéményseprés esetében nem az ellenőrzés konkrét időpontján van a hangsúly, hanem a rendszerességén. Mukics Dániel felhívta a figyelmet arra, hogy nemcsak ősszel, hanem bármelyik évszakban lehet ellenőriztetni a kéményünket. „Ha rendszeresen jár nálunk a kéményseprő, akkor nem kell megijedni, hogy nem a fűtési szezon kezdete előtt egy-két héttel nézi meg a kéményt, jöhet akár hónapokkal később is” – fogalmazott.

Aki gázzal fűt, annak kétévente, aki pedig fával vagy bármilyen más szilárd tüzelővel, annak évente érdemes kéményseprőt hívnia.

Fontos tudni, hogy családi házakhoz nem megy ki automatikusan a kéményseprő, hanem időpontot kell egyeztetni. A magánszemélyeknek továbbra is ingyenes a kéményseprés. Időpontkérés telefonon és az interneten lehetséges. A 1818-as központi telefonszámot kell hívni, aztán a menüben először a 9-es, majd az egyes nyomógombot kell megnyomni. A másik válaszható lehetőség a kemenysepres.katasztrofavedelem.hu oldal felkeresése, ahol az Online ügyintézés, időpontfoglalás menüpontot kell kiválasztani.

Mukics Dániel elmondta: ha valaki évek vagy évtizedek óta nem használt fűtőeszközt, kéményt szeretne újra beüzemelni, akkor használat előtt mindenképpen nézesse meg azt szakemberrel. Ha pedig átalakítást, felújítást végeztek a kéményen vagy új fűtőeszközt kapcsoltak rá,

csak akkor szabad használni a kéményt, ha a kéményseprő egy műszaki vizsgálat során megvizsgálta azt és kiállított róla egy megfelelőségi nyilatkozatot.

Ennek hiányában tilos használni a kéményt, ráadásul életveszélyes is lehet, bármikor kialakulhat kéménytűz vagy szén-monoxid-mérgezést kaphatnak az elővigyázatlan emberek.

Természetesen a fűtőberendezéseket is érdemes évente legalább egyszer ellenőriztetni, kitisztíttatni. „Függetlenül attól, hogy milyen fűtőeszközünk van, nagyon fontos, hogy szakember telepítse, a használati utasításnak megfelelően használjuk és időről időre nézessük meg szakemberrel” – figyelmeztetett a szóvivő, aki hangsúlyozta, hogy mindez az elektromos fűtőeszközökre is vonatkozik.

A szén-monoxid érzékelő életet menthet

Egyre több lakásba szereltetnek be szén-monoxid érzékelőt, amivel számos baj megelőzhető. Szén-monoxid ott keletkezik, ahol nyílt lánggal működő fűtőeszköz van. Mukics Dániel szerint tévhit, hogy csak régi gázkazánoknál keletkezhet szén-monoxid. Ez nem igaz, ugyanis akár egy kandalló vagy egy cserépkályha is a forrása lehet a mérgező szén-monoxidnak, amennyiben nem megfelelő az otthonunkban a szellőzés.

„Ha látjuk a fűtőeszközünk lángját, elérhető annak az égéstere és rossz a levegő-utánpótlás, szén-monoxid fog keletkezni. Éppen ezért

ha nyílt égésterű fűtőeszközünk van, akkor automatikus légbevezetésről kell gondoskodunk.

Nem elég néha kinyitni az ablakot. Ha sikerült beszerezni egy jó minőségű érzékelőt, a nyílt égésterű fűtőeszköztől 1–1,5 méter távolságra, fejmagasságban kell elhelyezni” – magyarázta Mukics Dániel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×