eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Bed in hallway. The concept of working stressful environment
Nyitókép: sudok1/Getty Images

Rekordszinten a kórházi adósság, hatvanmilliárdot követelnek azonnal a beszállítók

Idén szeptemberben meghaladta a kórházak adóssága a százmilliárd forintot, ez nagyjából a duplája a tavaly őszi adatoknak. A magyarországi orvostechnikai szektor azonnali állami beavatkozást sürget, az Országos Kórházi Főigazgatóság is elismeri: a helyzet súlyos.

Rekordmértékűnek nevezték a lejárt kórházi adósságállományt az egészségügyi szektor orvostechnikai beszállítói szerdai budapesti sajtótájékoztatójukon, hozzátéve, hogy a szeptemberi, a 100 milliárd forintot is elérő kintlévőségük már a cégek fennmaradását, működését veszélyezteti.

Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára elmondta: a kórházi adósságok rendezése évről évre probléma, azonban idén sokkal nagyobb a baj. "Most ott tartunk, hogy az idei év adósságnövekedése az előző éveknek legalább a duplája lesz, ha nem történik semmi.

Egészen elképesztő nem fizetési hullám söpör végig az intézményrendszeren"

– mondta az InfoRádióban a főtitkár. Hozzátette, már januárban 14 milliárd volt a lejárt adósság, akkor felhívták a figyelmet arra, hogy különösen az energiaárak, a rezsi növekedése rendkívüli mértékben meg fogja idén terhelni a kórházakat. Az év eleje óta folyamatos tárgyalásban állnak a kormányzattal, és tudják, hogy szűkösek a költségvetési források, ezekért pedig elég sokan állnak versenyben.

Rádai Tamás, az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének igazgatója hozzátette: még súlyosabbá teszi az egyes vállalkozások helyzetét a "banki környezet", mert nagyságrendileg 20 százalékos banki finanszírozási költségekkel kell számolniuk a cégeknek.

Tóth Zsolt, a MediKlaszter főtitkára kiemelte, az állami intézményektől nem fogadható el a késedelmes fizetési gyakorlat, hiszen a beszállítók is időben befizették a rájuk vonatkozó összes kötelezettséget. A vállalkozások eladósodottak, nincs forrás, nincs kapacitás, nincs új fejlesztés, ez utóbbi nélkül pedig versenyhátrányba kerülnek a többi céggel szemben – emelte ki.

Az egészségügyi ellátórendszer eszközigényét biztosító beszállító partnerek lejárt kintlevőségeinek mértéke szükségessé teszi a felek korábbiaknál is szorosabb együttműködését és a folyamatos egyeztetést – áll az Országos Kórházi Főigazgatóság közleményében. Az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesületével a felhalmozódott kintlévőségek rendezésének lehetőségeiről folytatott megbeszélésen Jenei Zoltán országos kórház-főigazgató jelezte, hogy

a kintlévőségek felhalmozódása nem kizárólag az OKFŐ fenntartása alá eső intézményeket érinti, ugyanakkor nem vitatta a kialakult helyzet súlyosságát.

Kiemelte, hogy a tárgyalófelek közös érdeke, hogy az egészségügyi ellátási lánc ne sérüljön, ezért ezt szem előtt tartva szükséges az őszinte párbeszédre alapozott együttműködés.

Az egészségügyi kormányzat, a kórházi főigazgatóság tökéletesen tisztában van a helyzet súlyosságával, ők látják ennek a lehetséges következményeit. Innentől kezdve az már kormányzaton belüli érdekképviseleti képesség kérdése, hogy ezzel a problémahalmazzal mikor sikerül átjutni a tényleges döntéshozók ingerküszöbét" – mondta Rásky László, és hozzátette, október végéig legalább 60 milliárd forintos adósságrendezést kell végrehajtani, mert különben januárt már sok cég nem éri meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×