Az első szeptemberi Kormányinfó
Legutóbb augusztus 24-én volt Kormányinfó, így három hét fejleményeiről, illetve a mai kormányülés döntéseiről volt szó az eseményen, amelyet a csütörtöki demográfiai csúcs miatt hoztak egy nappal korábbra.
Budapesti Demográfiai Csúcs
2015 óta kétévente rendezik meg Budapesten, ahol minden szereplő tárgyal egy olyan fontos kérdésről amely nem kap Európában kellő hangsúlyt – mondta kezdésként Gulyás Gergely. Felszólal Orbán Viktor és Novák Katalin, valamint számos külföldi állami vezető.
Magyarországon jelentős előrelépést sikerült elérni, de még mindig nem tartunk ott, mint szeretnénk – mondta a miniszter. Egy évtized alatt a termékenységi arányszám az unióban Magyarországon nőtt legjobban. Ha a korábbi tendencia nem változik meg, akkor 160 ezerrel kevesebb gyermek született volna 2011 óta. A kormány első olvasatban tárgyalta is a városi csok helyébe lépő családtámogatási megoldásokat.
Ukrán gabonaimport
Szeptember 15-én lejár a moratórium, a behozatali tilalom öt országba. Ha az Európai Bizottság nem hosszabbítja, meg, akkor nemzeti hatáskörben kell ezt meghosszabbítani. Azt kérjük az EU-tól, hogy hosszabbítsa meg a tilalmat, és kímélje meg az öt ország mezőgazdaságát a következményektől– mondta Gulyás Gergely. A lengyel kormány hasonló lépésre készül.
Infláció
Minden nehézség ellenére, novemberre sikerülhet elérni az egy számjegyű inflációt. Vannak azonban aggasztó jelek, ez elsősorban az üzemanyagok árával függ össze. Ennek elsődleges oka, hogy ötszörös áron kell behozni a nyersanyagot Ukrajnán keresztül, és tranzitdíj emelése minden ajánlásnak ellentmond.
Napelemelszámolás
A változtatás azért szükséges, mert az EU előírja a bruttó elszámolást. Az új szabályok szerint tíz éven keresztül marad a további éves szaldóelszámolás, és ez érvényes azokra is, akik a telepítési igényüket szeptember 7-ig bejelentették.
Gratuláció
A Magyar Barlangi Mentőszolgálatnak tolmácsolta a kormány köszönetét Szentkirályi Alexandra a törökországi barlangban rekedt barlangász kimentéséért.
Kérdések
Gulyás Gergely válaszai.
Üzemanyagár: lesz-e árstop?
Az árat a világpiac határozza meg, egyet tehetünk, alternatív forrásokat kell keresnünk. Szeretnénk tárgyalni minden lehetséges tranzitországgal. A hatósági ár bevezetése csak rendkívüli helyzetben fogadható el.
Uniós források érkezése
Régóta érkeznie kellene a pénzeknek, az uniónak vissza kellene térnie a szerződésekhez. A feltételeket teljesítettük, készre jelentettük, a bizottságnak kell most erről döntenie novemberig. Magyarországnak nincs szüksége további lépésekre, hogy a kohéziós forrásokhoz hozzájusson.
Infláció csökkentése
Több lépést tettünk, azt várjuk, hogy év végére egy számjegyű lesz az infláció – optimális esetben októberben, valószínűleg novemberben, de a legrosszabb esetben is decemberben –, és jövőre már kezelhető mértékűvé szelídül, ahogy azt az MNB is jósolja.
Az árfigyelő egyre népszerűbb a felhasználók körében, és közben a kiválasztott termékkörök többségében jelentősen csökkentek az árak.
Uniós évértékelő
Mi azt szeretnénk, ha Brüsszelben változások történnének, hogy Európa valós problémáival foglalkozzanak. Ebbe beletartozik a háború is, békét kell teremteni. Jó lenne, ha az uniós intézmények pozitív jövőképet tudnának felrajzolni.
Soroksári gimnázium bezárásnak az ügye
Egy magániskoláról van szó, az állam abban tud segíteni, hogy a 48 diákot beiskolázza, ha erre a szülők igényt tartanak.
Piaci gázár csökkentése
Decemberig nem változtatunk az árakon. Ha a világpiaci árakhoz igazodnánk, akkor jelentősen meg kellene emelni az áram és a gáz árát a rezsicsökkentett ár alatt, de az áram esetében felette is.
Szöllősi György vízumügye
Rendkívül barátságtalan gesztus, semmilyen hivatalos kommunikáció nem történt, ezért nem értjük, hogy az utazó nagykövetként utazó Nemzeti Sport-főszerkesztő beutazását miért tiltották meg.
A fővárosi állami támogatása
A Belügyminisztériumban fogadtuk Karácsony Gergelyt, írásban jelzik majd a fővárosi egészségügyi fejlesztések ütemezését, utána dönt róla a kormány.
Nyugdíj-kiegészítés
Ha a nyugdíjemelés mértékénél magasabb az infláció, ennek megfelelően kell kifizetni a különbözetet novemberben, erről még szeptember végén dönthet a kormány.
Határkerítés költségének megtérítése
A 2015-ös nyitáshoz képest ma már megjelenik a külső határ védelmének a kérdése, legalább a szavak szintjén előrébb jutottunk, innen már csak egy lépés a költségek megtérítése.
Fővárosi közlekedési helyzet
Négy év alatt sokat romlott a helyzet, észszerűtlen korlátozások vezetett be a fővárosi vezetés, ami közellenségéé teszi az autósokat, Ezzel nem rétünk egyet, de ezt a fővárosi választópolgároknak kell majd értékelniük.
Ukrajnai kisebbségi jogok
Az ügyben a külügyi tárca az illetékes, a nyelvhasználat napirenden volt Novák Katalin és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijevi találkozóján. A szavak szintjén már előrébb léptünk, de most következik az, hogy ebből jogszabály is legyen.
Orosz szerepvállalás 1956-ban
Az orosz elnök szavait üdvözli a kormány, ez folytatása annak, amit 1992-ben Borisz Jelcin budapesti látogatásán elhangzott. Jó lenne, ha ezek a gondolatok jelennének meg az orosz történelemkönyvekben is. Számon kellene kérni azokat is, akik itthon másként ítélik meg 1956 szerepét, például Horn Gyula.
A repülőtér visszavásárlása
A repteret nem szabad eladni – ez volt a kormánypártok álláspontja mindig is. Ha sikerül visszavásárolni, akkor az nagy siker lesz. Jól állunk, de amíg nincs teljes megállapodás, addig részleteket nem hozunk nyilvánosságra. Közel állunk ehhez.
Hadköteles ukrán menekültek kiadása
Nem érkezett ilyen igény Ukrajnából, de erre a nemzetközi jog szabályai szerint nem is lenne lehetőség.
Szlovák határhelyzet
Mi egy dolgot tudunk tenni, a déli határt megvédeni. Sehol annyira nem nehéz bejutni illegálisan az unióba, mint a déli határon. Ha máshol jutnak be az országba, akkor előfordulhatnak migránsok az országban és más határokon.
Szlovákiai választások
Abban reménykedem, hogy a Szövetség be tud jutni a szlovák parlamentbe. A szlovákok dolga, hogy eldöntsék, ki alakítson kormányt.
Esztergomi frakcióülés
Az őszi ülésszakra való felkészülés lesz a téma szeptember 20-21-én Esztergomban, minden aktuális kérdés napirenden lesz.
Költségvetési hiány
A fogyasztás visszaeséses miatt a bevétel elmarad a várttól, ez jelenthet nehézséget, de a kormány a harmadik negyedévet követően értékeli újra a helyzetet, és dönthet az esetleges korrekcióról. A repülőtér-vásárlás hiányt nem növel, legfeljebb államadósságot.
Európai források
Ez politikai döntés kérdése, de a realitása annak van, hogy a teljesítéseket nem igazolná vissza a bizottság. Ebben az esetben nincs akadálya a kohéziós pénzek folyósításának, de a helyreállítási alap pénzéről még további tárgyalás szükséges.
Akkumulátorgyárak hozama
A belső égésű motorokat ki kell vezetni az unióban, a magyar GDP-ben jelentős szerepe van az autóiparnak, és akkor fognak itt maradni, ha ezt az átállást biztosítjuk. Ezért nem érdemes az akkumulátorgyárakat önmagukban nézni, mert ez a kulcs annak, hogy a Mercedes, a BMW vagy az Audi Magyarországon maradjon.
Napelemes csatlakozás visszaállítása
Január elsejével tudjuk visszaállítani a rácsatlakozás lehetőségét, de nem az ország egész területén, 7-8 százalékban nem lesz rá alkalmas a hálózat. Az árazás annál nem lehet kedvezőbb, hogy ugyanannyiba kerül a termelés, mint felhasználás. A nagy napelemparkoknak már tárolókapacitást is kell építeniük, különben az államnak nagyon sokba kerül a kiegyenlítő energia.