eur:
413.25
usd:
403.38
bux:
81761.77
2025. január 11. szombat Ágota
fotó: Szörényi Laura
Nyitókép: Szörényi Laura

Meglepő és rég látott dolog történik a Balatonnal

A júniusban mért 120 centit is meghaladó értékektől már messze vagyunk, de most is emelkedett a magyar tenger vízszintje.

Csütörtökről péntekre egy centivel emelkedett a Balaton átlagos vízállása. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság honlapján elérhető adatok szerint a tó jelenleg 102 centis. Az augusztus 28-án és 29-én mért vízszinthez képest két centivel magasabb a vízállás a magyar tengeren.

Ritkán van példa arra, hogy ilyen időszakban emelkedik a Balaton vízszintje, amely nyár végétől, ősz elejétől inkább csökkenni szokott. Az Infostart is beszámolt róla, hogy augusztus 5-én szombaton 104 centis volt a Balaton átlagos vízállása. Ez azért volt meglepő, mert a forróbb napokon akár egy centi víztömeget is veszíthetnek a tavak, az idei nyári csapadékos időjárás azonban inkább megemelte a vízszintet.

Tavaly augusztusban 75 és 80 centi között mozgott a vízállás, így nem csoda, hogy októberre 70 centi alá csökkent a vízszint. Akkor sokan aggódtak a tóért, idén azonban kegyesebb volt az időjárás ebből a szempontból. Olyannyira, hogy

idén júniusban a 120 centit is meghaladta a vízmérce, aminek ismeretében megnyitották a Sió-csatornát.

A vízügy és a Bahart is kapott az alkalmon, hiszen így felúszhattak a 2022-ben, 5,7 milliárd forintért elkészült katamaránok és kompok. Ahogy arról korábban többször is hírt adtunk, a Sió-csatorna zsiliprendszerét átépítik. A munkákkal valószínűleg ősszel végeznek. A rendszer bővítéséről és modernizálásáról 2022 őszén írtunk.

A 120 centis szabályozási szint kritikus érték, ezért a nyár elején egyes déli parti települések védelme érdekében szükségessé vált a többlet vízkészlet óvatos leeresztése.

A déli parton számos település parti sávja és csapadékvíz-elvezető rendszere érzékeny a magas vízállásra.

Emellett egy tartós észak-északnyugati szél erős hullámzást idézhet elő, ami komoly elöntéseket okozhat ezeken a mélyebben fekvő déli területeken.

Az esős nyár mindent megváltoztatott

A tó vízállását csökkenti a meleg idő hatására kialakuló párolgás, emiatt általában május környékén jellemzően már néhány centit apadni szokott a vízszint. Az idei évben ugyanakkor májusban nemhogy csökkent volna, hanem 6 centimétert növekedett az átlagvízállás, majd június első két hetében tovább emelkedett mintegy 4 centiméterrel.

A rendszeres vízügyi mérések kezdete, vagyis 1921 óta

csak tízszer fordult elő, hogy június elején az ideivel megegyező vagy magasabb átlagvízállás alakult ki a Balatonon.

Nagyon ritka tehát, hogy a tó vízszintje június környékén elérje a 120 centimétert, ennek mindössze 10 százalék a valószínűsége. Az idei kedvező helyzet azért állt fenn, mert június első hetében – az utóbbi évektől eltérően – a vízgyűjtőre az e havi csapadékátlag 58 százaléka hullott le.

Címlapról ajánljuk

Újabb front nyílt a német politika és Donald Trump között

Elutasította a német parlamenti pártok többsége a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump követelését, hogy a tagállamok az eddigi két százalék helyett a a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékára növeljék védelmi kiadásaikat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Kijött a hét legfontosabb adata, estek az amerikai tőzsdék

Kijött a hét legfontosabb adata, estek az amerikai tőzsdék

A romló nemzetközi légkör ellenére jó hangulatban zajlott a kereskedés a magyar tőzsdén, ráadásul új történelmi csúcsra is került a BUX - a hazai blue chipek közül az OTP árfolyama is soha nem látott magasságba került. Ami a nemzetközi piacokat illeti, ma érkeztek a hét legfontosabb adatai: az amerikai részvényindexek nagyot is estek, miután a munkaerőpiaci adat a magasba repítette az amerikai hozamokat, a friss adatok tükrében ugyanis megnőtt a valószínűsége, hogy a Federal Reserve visszavesz a kamatcsökkentésekből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×