eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Bross Péter: a magyar mézet csak "minőségjavításra" használják egyes külföldi cégek

Szigorodnak a hazai mézjelölési szabályok augusztus 11-től. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke szerint a hamis mézek értékesítése nem csak a hazai gazdaságnak, hanem az ökoszisztéma egészének is árt.

"Nagyon örül a hazai méhésztársadalom ennek, és nagyon fontos, hogy a tudatos mézfogyasztó is örüljön ennek, hiszen kétfajta mézfogyasztó van Magyarországon: aki közvetlenül vásárolja meg a mézet a méhészektől, illetve aki áruházláncban szerzi be" – mondta az InfoRádióban Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke.

Jelenleg az áruházláncokban lévő mézek polcain a fogyasztó nem tudja, milyen eredetű mézet vásárol, tehát hol pergették az adott üvegben lévő mézet. Ezt csak akkor tudja, ha Magyarországról származik a méz.

A jogszabály ugyanis lehetőséget ad arra,

ha több országból származó mézeket keveri össze az adott méz gyártója, nem kell feltüntetnie az országokat, és elég csak egy nagy földrajzi egységet megadnia.

Megjelölheti, ha az Európai Unióból, vagy azon kívülről származik. Bross Péter megjegyezte:kilenc üzletláncba mentek be, 32 üzletet néztek meg, ahol 69 mézbeszállítónak ellenőrizték, mi van felírva a mézére. A tapasztalat szerint "a Magyarországon forgalomban lévő mézek egyharmadánál a hazai fogyasztóknak fogalma sincs, a méz honnan származik. Annyit tud ebből, hogy nem a Holdról" – jegyezte meg az egyesület elnöke.

Az augusztus 11-én hatályba lépő módosítás után a gyártóknak fél éve lesz a változtatásra. Jövőre ilyenkor tehát a fogyasztó pontosan fogja tudni, az adott méz honnan származik. "Reménykedünk, hogy ők a magyar mézet fogják választani" – mondta.

Miután Európai Unió félig önellátó mézből, a szupermarketeket ellátó nagy gigamézkiszerelők a legolcsóbb helyeikről szerzik be a mézet. Nem titok: körülbelül 100 ezer tonna méz érkezik az Európai Unióba, és ennek kétharmada – tehát óriási mennyiség – két országból származik: Kínából és Ukrajnából. Nemrég hozta nyilvánosságra az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság azt a másfél évig tartó mézvizsgálatról szóló jelentést, ami kimondottan a harmadik országokból származó mézeket vizsgálták.

A Kínából származó mézek csaknem 80 százaléka nem természetes méz volt, és az összeredmény alapján 47 százalékuk nem felelt meg az előírásoknak.

A mézfogyasztók, az új jogszabálynak köszönhetően már eldönthetik, hogy az olcsó, de bizonytalan eredetű mézet, vagy a hazait veszik meg.

Egy méz azért is származhat több országból, mert a nagy mézkiszerelőknek gyakorlatilag "mindegy, hogy mit tesznek az üvegbe", hiszen egy céljuk van: gazdaságosan tudjanak mézet eladni, ezért onnan veszik meg, ahonnan a legolcsóbb, vagyis Ázsiából, Dél- Amerikából, de soha nem például a nagybani piacra termelő magyar méhészektől.

Bross Péter azt mondta, a különféle eredetű mézeket egy hatalmas homogenizáló tartályba teszik, és összekeverik. Előfordul, hogy egyes mézek olyan silány minőségűek ízre, illatra, hogy akár magyar mézzel kell feljavítani a keveréket.

Megjegyezte:

a magyar mézet évek óta csak minőségjavítása használták a nyugat-európai mézkiszerelők,

viszont a többségi méz árszintje olyan alacsony, hogy ezzel az unióban nem tudnak versenyezni a méhészek. "Köztudottan, most már igazoltan hamis mézek teljesen tönkreteszik az Európai Unió méhészeti ágazatát, ami nemcsak azért fontos, hogy nem lehetnek méhészek, hanem mert egyszerűen nem lesz beporzás" – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy ez a téma annál sokkal összetettebb, hogy legyen-e tiszta hazai mézünk.

"Az egész hazai mezőgazdaság, az egész ökoszisztéma attól függ, hogy vannak-e beporzók. Jelenleg a legfontosabb beporzó vektoroknak, a mézelő méheket, mi méhészek tartjuk, mi pedig csak akkor tudunk méhészkedni, ha egy normál piacon tisztességes árat kapunk a termékekért" – zárta gondolatát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×