eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Márki-Zay Péter, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje (k), valamint a korábbi miniszterelnök-jelöltek: Karácsony Gergely (MSZP, Párbeszéd, LMP, j2), Dobrev Klára (j), Jakab Péter (b2, Jobbik) és Fekete-Győr András (b, Momentum) az ellenzéki pártok Egységben a szabad Magyarországért! címmel tartott megemlékezésén, az Andrássy úton az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulóján, 2021. október 23-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Újabb részletek jelentek meg az ellenzék külföldi kampányfinanszírozásáról

Feloldották a titkosítását a 2022. évi magyarországi országgyűlési választások külföldi befolyásolása című jelentésnek.

Feloldották a titkosítást a 2022. évi magyarországi országgyűlési választások külföldi befolyásolása című összefoglaló jelentésen, amelyet a Nemzeti Információs Központ készített. A dokumentumot a parlament nemzetbiztonsági bizottságának weboldalán tették közzé.

A 52 oldalas dokumentumban – amelynek egyes részei továbbra sem olvashatók a kitakarások miatt – szó esik többek között az Action for Democracy-tól érkező pénzekről, illetve a támogatások felhasználásáról, például a DatAdat-csoport részéről – írja a 24.hu.

A jelentésben szerepel a Karácsony Gergely által 2021 májusában alapított 99 mozgalom is, amivel kapcsolatban megjegyzik, hogy a DatAdattól a mozgalom összesen 616 553 248 forint értékben rendelt szolgáltatást, a megrendelések több mint 90 százaléka pedig Karácsony miniszterelnök-jelölti visszalépését követően realizálódott. A fedezetet a megrendeléshez az egyesület saját forrásból biztosította.

Az összefoglaló jelentésben az is olvasható, hogy a vizsgált kör más konstrukcióban már a 2014-es választásoknál is megjelent.

Az 52 oldalas dokumentum következtetéseiben az szerepel az Index összefoglalója szerint, hogy a jelenleg rendelkezésre álló információk feldolgozása, elemzése és értékelése alapján a 2022. évi magyarországi parlamenti választásokon elindult egységes ellenzék támogatását – egyben a választás eredményének befolyásolását – egy koherens működési modell szerint tevékenykedő, az adatbázis-építésben, az adatgyűjtésben, a kampánytechnológiák alkalmazásában, valamint jogi és kampánytanácsadásban jártas, erre specializálódott, profitorientált, innovációs ökoszisztéma végezte.

„A rendszer zárt és a politikai nézetek szerint meghatározott. Mindez alapvető jellemzője az ökoszisztéma egészének és egyes szereplőinek egyaránt” – áll a jelentésben, amely szerint az érintett külföldi szervezetek a 2022-es választási támogatásokon túlmenően megjelennek a hazai civil szféra és média finanszírozói között.

"Jelen helyzetben a nemzetbiztonsági kockázatot – sikeres kampány és választási győzelem esetén nemzetbiztonsági érdeksérelmet – az jelenti, ha Magyarország sorsáról olyan szereplők dönthetnek, akik jelentős részben külföldi támogatásokból tehetnek szert a választók támogatására, a választói akaratot befolyásoló képességre, miközben döntéseikkel nem feléjük, hanem a forrásokat biztosító szervezetek, személyek, érdekcsoportok felé tartoznak elszámolással" – áll a dokumentumban.

A jelentésben hangsúlyozza, hogy „az esetleges pénzügyi-gazdálkodási szabálytalanságok, jogsértések vizsgálatára és mérlegelésére a jelentés nem tért ki, tekintettel arra, hogy ebben jelenleg is tart a – tárgykörben hatáskörrel rendelkező – ÁSZ vizsgálata”.

Korábban lapinformációk szerint a pártok gazdálkodását felügyelő Állami Számvevőszék arról értesítette egy tervezetben a 2022-es országgyűlési választáson közösen induló hat ellenzéki pártot (DK, Momentum, Jobbik, MSZP, LMP, Párbeszéd), hogy az eddigi vizsgálatuk alapján 1,6 milliárd forint tiltott támogatásban részesültek a kampányban, ami akár 3,2 milliárd forintos büntetéssel is járhat.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×