eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Keszthely, 2023. március 28. Kialakuló viharfelhők és esőcellák a Balaton felett, a keszthelyi öböl térségében, közel a vízparthoz. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

Szokatlan és szélsőséges történés a Balatonnál

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint a Medárd időszakban hulló csapadéknak köszönhetően eléri a tó a 120 centiméteres szabályozási szintjét. Ez is ritka az elmúlt 30 év átlagához képest, de van egy még "furcsább" jelenség.

Szélsőséges mennyiségű csapadék esett Magyarországon az elmúlt napokban, ám a Duna és a Tisza külföldi vízgyűjtőin jelentős csapadék nem hullott. Az észak-magyarországi folyók közül ugyanakkor a kisebbek esetében, például a Tarnán várható nagyobb vízszintemelkedés – mondta az InfoRádiónak az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.

Siklós Gabriella szerint ezek az árhullámok, akár a Túron, akár a Szamoson vagy a Tarnán, várhatóan gyorsan levonulnak, bár az kiszámíthatatlan, hogy a csapadéknak mennyi az utánpótlása, ugyanis a mostani esőzések meglehetősen lokálisak. A szakemberek sem tudják megmondani, hogy épp hol ázik el annyira a talaj, hogy már nem képes befogadni a vizet, ami így a folyókba folyik.

A villámárvizek ellen az önkormányzatok maguk védekeznek, de műszaki segítséget kaphatnak a vízügyes kollégáktól – hívta fel a figyelmet az OVF munkatársa. Ilyen kérés csak egy érkezett hozzájuk az elmúlt napokban. Aról is beszélt, hogy a villámárvizek ellen megelőzéssel, vagyis rönkgátakkal és záportározókkal lehet és érdemes védekezni. Erre vannak már mintaprojektek, de az időjárási szélsőségek miatt sokkal többre lesz szükség ezekből.

A szóvivő hozzátette: az elmúlt hetekben jelentősen, több centiméterrel – a szakemberek megfogalmazása szerint 65 tómilliméterrel – emelkedett a Balaton vízszintje, ilyenre nagyon régen volt példa. Májusban – az elmúlt 30 év átlagai alapján – a tó vízkészlete átlagosan csökkenni szokott egy-két centiméterrel. Ez tavaly három centis apadás volt, akkor semennyi eső nem esett.

Ami még ennél is szokatlanabb és szélsőségesebb, hogy júniusban tovább nő a vízállás, ami így már 119 centiméter – tette hozzá.

Siklós Gabriella elmondása alapján a jövő hét elejére a 120 centiméteres szabályozási szintet is elérheti a Balaton, mert lassan beérkezik a vízgyűjtőre leesett csapadék is.

Az ennél magasabb vízállás a mélyebb területeken, például a déli parton már gondot okozhat, ezért beavatkozásra is sor kerülhet.

Többletvízkészlet esetén nyitható a Sió-zsilip, és történhet vízeresztés a Balatonból, amire két éve volt utoljára példa. Egyelőre várnak és figyelnek a vízügyes kollégák.

Az viszont biztos, hogy idén bőven lesz víz a Balatonban – zárta gondolatait az Országos Vízügyi Főigazgatóság munkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×