Kezdünk!
Jó napot kívánunk! Kezdődik a Kormányinfó, amely a kormány hétközi ülésének döntéseiről számol be. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivőnek rendkívüli vendége is van, Varga Mihály pénzügyminiszter az elkészült 2024-es költségvetési tervezet részleteiről számol be. Tartson velünk!
Egy óra az időkeret
Szentkirályi Alexandra tett erről bejelentést.
Költségvetés
Varga Mihály: háborús időszakot élünk, a szankciók miatt is kihívások vannak, ez alapján kellett tervezni. Eredményeinket nem hagyjuk veszni. Olyan költségvetés kellett, amely megvédi a családokat, a munkahelyeket, a nyugdíjakat. A védelem költségvetése arra épít, hogy az eredményeket meg tudjuk védeni. Több pénz jut a honvédelmi alapba, a családtámogatások fennmaradnak, megőrződnek a nyugdíjak, marad a 13. havi nyugdíj is.
Részletek a büdzséről
Varga Mihály: elhúzódó háborús helyzettel számolunk. 2024-ben is tartani fog. Az ország fizikai biztonságának megőrzése mindennél fontosabb, ezt a célt szolgálja a honvédelmi alap megerősítése. A következő évben úgy számolunk, hogy 1300 milliárd forint fölött lesz az alap tervezett kiadása, meghaladva a bruttó hazai össztermék 2 százalékát. Közben a migrációs hullámok újra és újra elérik a magyar határt. Magyarország pedig ki akar maradni a háborúból. A brüsszeli elhibázott szankciós politika következményeként elszabadultak az energiaárak, de a rezsivédelmi alap megmarad, ebből biztosítjuk a rezsicsökkentést. A rezsivédelmi alap fedezete az extraprofitadóból és egyéb bevételekből származik. De lehetőséget látunk a jövőben, hogy ezek a terhek csökkenjenek. A 2024-es költségvetésben megkezdjük ezen plusz terhek kivezetését. A gazdaság növekedése 2022-ben 4,6 százalék volt, a növekedést a háború negatívan befolyásolta, 1,5 százalékkal számolunk, 2024-ben 4 százalékkal. 2,9 százalékos hiánycéllal tervezzük az államháztartás hiányát, és az államadósság is csökkenni fog (66,7 százalék) a terveink szerint. Az infláció 6 százalék körül lehet.
Családtámogatások, nyugdíj
Varga Mihály: megmaradnak a kedvezmények, az adómentesség, a 25 év alattiak szja-mentessége és a nyugdíjak reálértéke is. 3,5-szer több jut családtámogatásra, mint 2010-ben. 3300 milliárd forint jut a családokra. Marad az inflációkövető nyugdíj és a 13. havi pénz is.
Két aktualitás
Gulyás Gergely: 1) megjelentek az EB országspecifikus ajánlásai. Magyarország fontosnak tartja azt a célt, hogy a költségvetési hiányt csökkenteni tudjuk. Magyarország egyedülálló abban, hogy a választási évben is hiányt tudott csökkenteni. Nem mindegy, hogy miként érjük el ezt a célt, ezért a rezsicsökkentés megszüntetésére tett EB-javaslatot elutasítjuk. Hiába szerepel az ajánlásban, hogy 2023-ban ezt vezesse ki. A hiánycsökkentésre képesek vagyunk anélkül is, hogy kövessük a tanácsot. 2) kondicionalitási eljárás: lezárható bármikor, ez azonban a Magyarországnak járó költségvetési pénzeket csak nagyon kis részben érinti. A feltételeknek eleget tettünk, az igazságszolgáltatási reformban megegyeztünk. Külön kell választani a kondicionlaitási eljárást, és külön kell választani a költségvetési pénzek kérdését. Ha nem szabnának újabb és újabb feltételeket, az eljárást már rég lezárhattuk volna. Június-júliusban már küldhetjük a számlákat.
Kérdések...
...válaszok.
Rezsicsökkentés: 2020-ban az Európai Bíróság döntött arról, hogy jogszerű. Hogy javasolhatják ennek az ellenkezőjét most?
Gulyás Gergely: Magyarország kitart a rezsicsökkentés mellett, nehéz időszakban is bevált.
Elvehetik-e Magyarországtól a soros uniós elnökséget?
Gulyás Gergely: nem. Nem jogszerű.
Felmerült-e már az euró bevezetése? Terveznek ezzel?
Varga Mihály: nem, nem is tervezhetjük. Mi a bevezetéshez szükséges feltételeken tudunk dolgozni, azon dolgozunk, hogy a feltételek teljesüljenek. Nincs ilyen szándéka a kormánynak.
Még a tavaszi ülésszak során elfogadják a költségvetést?
Varga Mihály: igen, ezen vagyunk. Fél évet tudunk adni a családoknak, a vállalatoknak, hogy felkészüljenek. Ősszel sem lennének pontosabb adataink. A háború folytatódik vagy sem, nem tudjuk, folytatjuk a korábbi gyakorlatot.
Mi a véleménye Karácsony Gergely azon kijelentéséről, hogy háborúban állunk Oroszországgal, ezért nehéz a metró klimatizálása?
Gulyás Gergely: Karácsony Gergely a hőmérővel áll háborúban.
Nem váltanak-e szociális alapú rezsicsökkentésre?
Gulyás Gergely: nem.
Árstopkivezetés?
Varga Mihály: feltétele az infláció csökkenése.
Ha nem jönnek uniós források továbbra sem, mit tesz a kormány?
Varga Mihály: nincs B-terv, azzal számolunk, hogy a járó pénzeket meg is kapjuk. A megszorítás szót pedig nem is ismerjük.
Tanárbérek: mennyit tettek félre erre?
Gulyás Gergely: ha az unió kegyeskedik ideadni a nekünk járó pénzt, az átlagbér 80 százalékát kapják. Ha nem, akkor az inflációt követő béremelés lesz, illetve afölötti. Van a kormánynak extra vállalása is. A leszakadó településeken magasabb juttatásra is számítani lehet.
Varga Mihály: 126 milliárd forinttal több lesz a költségvetésben tanárbérre, mint idén.
Minimálbér, garantált bérminimum - emelik az infláció mértékével?
Varga Mihály: ez a munkaadók és a munkavállalók megállapodásának kérdése. Ha nincs megállapodás, a kormánynak van joga dönteni, de előirányzata nincs.
Megakadályozható-e jogilag, hogy Magyarország EU-soroselnök legyen?
Gulyás Gergely: nem. Hiába uniós szerv az Európai Parlament, nem tud olyan határozatot hozni.
Karácsony Gergely jóváhagyatta a 24 milliárd forintos hitelfelvételt. Ehhez kormányengedély kell. Ennek kamata több mint 600 millió forintba kerül. Miért veszik fel?
Varga Mihály: értetlenül állok a hitelfelvétel előtt, főleg hogy 3 hónapra szól. Nem tudom értelmezni, közgyűlési képviselőnek kéne lennem... Meg szeretném erősíteni, hogy a fővárosnak soha nem volt annyi adóbevétele, mint most. Az ország leggazdagabb önkormányzata mitől kerül ebbe a helyzetbe? Nem nagyon értjük.
Mennyire reális az idei 1,5 százalékos GDP-növekedés? Csányi Sándor is maximum 1-et mond.
Varga Mihály: sok függ az energiaáraktól, az inflációtól, a kamatkörnyezettől. A gazdaság fundamentumai erősek. Nyilván az első félév után tartunk egy felülvizsgálatot. Ennek függvényében lehet vagy kell módosítani a költségvetésen. Arra számítottunk mi is, hogy az első negyedév lesz a mélypont.
Hogy érinti a kormányt a jegybank kritikája?
Varga Mihály: a legfontosabb szövetségünk, mint a jegybank, az infláció letörésében sokkal több eszköz van a kezében, mint a kormánynak. Az év végére jelentősen csökkenhet az infláció. Egyéb kritikai megjegyzéseit pedig már tavaly ősz óta hallhatjuk. Nem volna szerencsés a sajtón keresztül üzengetni.
Milyen árfolyam mellett tervezték a büdzsét?
Varga Mihály: 385 forint/euró.
Kamatok csökkenése?
Varga Mihály: reménykedünk benne. Ez a 4 százalékos gazdasági növekedést is segíteni fogja.
MNB-veszteségeinek fedezése?
Varga Mihály: kértem a Költségvetési Tanácsot, hogy pontosítsák, mire gondolnak, milyen nagyságrendű összegre.
GDP-százalékában mit jelent az oktatási új ráfordítás?
Varga Mihály: hogy pontosan milyen összeg lesz, azt jövő kedden tudom megmondani. Addig tisztázni kell egy kérdést a Költségvetési Tanáccsal.
Debreceni oltóanyaggyár? Tavaly decemberben már üzemelnie kellett volna.
Varga Mihály: az elhibázott szankciók és a háború miatt késik a beruházás.
Gulyás Gergely: zajlik az egyeztetés, hogy mit kell majd gyártani.
Extraprofitadó - hogyan vezetik ki, kit, hogyan érint?
Varga Mihály: a megfelelő időben tájékoztatást nyújtunk, benyújtjuk az adótörvényeket a költségvetéssel együtt. Ez a kormány az adócsökkentések kormánya, csak csökkentés várható.
Kampányfinanszírozás - Várható törvénymódosítás?
Gulyás Gergely: várható, igen. Történtek ráadásul olyan népmozgalmi változások, amelyeket szintén törvényileg le kell követni.
Gyógyászati segédeszközök: mikor lesz több pénz?
Gulyás Gergely: érzékeljük, hogy többletforrásokra van szükség.
Embercsempészek kiutasítása: hogyan szavatolják az ország elhagyását esetükben? A 700 emberből hányan hagyták el az országot?
Gulyás Gergely: aki nem hagyja el az országot, újra börtönbe kerül. Szerintem mindenki elhagyja. Nem tudom, merre, remélem, a hazájuk irányába. A józan észt ne zárjuk ki a megfontolások közül.
Barátság kőolajvezeték trazitdíja emelkedhet. Megjelenik-e ez az üzemanyagárakban?
Varga Mihály: igen. Nem szeretetszolgálatról van szó.
Vendéglátási adatszolgáltatás: milyen kifehéredést várnak?
Gulyás Gergely: nem szeretnék tippelni. De csak a 100 milliós forgalmúakra vonatkozik.
Mennyiből segítjük jövőre az ukrajnai menekülteket?
Varga Mihály: amely pénz kell, lesz.
Gulyás Gergely: nehéz lebontani ezt, 6 szervezetnek utaltunk összességében milliárdos összeget.
Az EB kritikája szerint egyensúlyhiány van Magyarországon, a hiány négyötöde teljesült. Mit terveznek, hogy ezt helyrerakják?
Varga Mihály: év elején mindig magasabb a hiány, idén rendkívüli kiadások is voltak, Vodafone-vásárlás, 13. havi nyugdíj, abban bízunk, hogy a bevételeink meghaladják a kiadásainkat. A Bizottság jelentésében az egyensúlyi kérdést illetően is vitánk van. Történtek egyensúlyjavító lépések, a Bizottság állítása tehát megalapozatlan. A 3 százalék alatti hiány nem nevezhető strukturális problémának.
Infláció: 24 százaléka, négyszerese az uniós átlagnak, a környékinél 10 százalékkal magasabb. Miért?
Varga Mihály: elhibázott brüsszeli szankciók, háborús helyzet. Ez a fő ok. Energiakitettek vagyunk, illetve az élelmiszerárak elszálltak. Tanulságosnak tartom, hogy a maginfláció értéke növekedett nyugaton is, ez azt mutatja, hogy nagyon nehéz a küzdelem az infláció ellen. Arra számítunk, hogy jelentősen csökken nyártól a pénzromlás üteme. Szlovákia közben az eurózóna tagja, az időjárás pedig jobban hatott a magyar viszonyokra, mint a szlovákra.
Nyugdíjkorrekció: várható-e, mekkora lehet a mértéke?
Varga Mihály: amit vállaltunk, tartani fogjuk. 2010 óta áll a szövetség, hogy a nyugdíjak nem veszíthetnek az értékükből, amikor lehetőség volt, növeltük az összeget. Amennyiben szükség lesz erre, a kormány hozzáigazítja a pénzeket a KSH számaihoz.
Módosulhat az önkormányzati törvény, külföldi pénzek érkezését korlátozzák. Lesz ezt érintően is törvényhozás?
Gulyás Gergely: a tavaszi ülésszak végéig lesz ezzel kapcsolatos törvényalkotás. Természetesen a cél az, hogy külföldről ne lehessen kampánypénzeket igénybe venni.
Lejárt az idő, nincs több kérdés...
...a Kormányinfó véget ért. Köszönjük a figyelmet!