eur:
414.23
usd:
396.98
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pexels.com

Prédikáció a ChatGPT-vel: nem a trendiséget kellene hajszolnia az egyháznak

Az egyházaknak főként a kutatások területén nyújthat komoly segítséget a mesterséges intelligencia – mondta Bedekovics Péter lelkipásztor. A Károli Gáspár Református Egyetem oktatója szerint az egyház legyen „up to date”, de ne hajszolja a trendiséget.

Ahogy arról az Infostart is beszámolt, február elején a dömösi 1000 éves templom lelkipásztora a mesterséges intelligenciát használó, emberi szövegek alkotására képes eszköz, a ChatGPT segítségével írta meg prédikációját. Bedekovics Péter az eset kapcsán azt mondta, figyelemfelhívó történetnek mindenképp izgalmas, hogy mit mond a mesterséges intelligencia Isten igéjéről, de azt, hogy olyan prédikáció hangozzon el, amit a gép ír, nagyon rossz irány.

Mint mondta, nem kizárt, hogy a ChatGPT teológiailag korrekt szöveget alkot, Isten igéjének hirdetése azonban nem arról szól, hogy a predikciót előkészítő illető az egyház tanításai alapján leír egy szöveget. Az igehirdető aktív kapcsolatba lép a Szentlélekkel, úgymond Isten lelkétől kéri az üzenetet, figyelmet fordítva a konkrét gyülekezetre is, ahol a prédikáció elhangzik – magyarázta a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója, aki szerint

az MI révén csak mechanikussá válik az igehirdetés, ami teológiailag teljesen helytelen.

A fentiek ellenére Bedekovics Péter úgy véli, a mesterséges intelligenciának, illetve úgy általában a jelen kori technológiának számos területen lehet létjogosultsága az egyházon belül is. Példaként a kutatómunkákat említette, ahol a mesterséges intelligencia nagy segítséget jelenthet az előkészítésben, vagy mondjuk bizonyos témához a történetek összegyűjtésével a hitoktatók munkáját is megkönnyítheti, ami ráadásul

etikailag és teológiailag is helyénvaló lenne.

„Azt gondolom, hogy az egyház, a hit kérdései nem ódivatú dolgok” – fogalmazott a lelkipásztor, megjegyezve: amikor az Újszövetség íródott, egyáltalán, amikor a kereszténység az ókorban elindult, az nagyon komoly technikai vívmányokon keresztül történt. Kiemelte, ahogyan a reformáció idejében a nyomtatástól, úgy a 21. századi újdonságoktól sem zárkózik el az egyház (például a különböző távkommunikációs eszközök használata az igehirdetésben).

A Károli egyetem oktatója szerint fontos, hogy az egyház lekövesse a technológiai fejlődést, máskülönben nem lesz „up to date”, azt viszont nem gondolná, hogy csak azért kell prédikációt íratni a ChatGPT-vel, hogy trendinek tűnjön az egyház. „Nem a trendiséget kellene hajszolnunk!”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Napelemes piaci körkép: hatalmas lakossági és vállalati támogatások jönnek

Napelemes piaci körkép: hatalmas lakossági és vállalati támogatások jönnek

Bár ebben az évben a Napenergia Plusz Program a nyáron megemelt több mint 100 milliárdos kerettel és 32 ezer előregisztrációval felpörgette az érdeklődést, az elmúlt évek szabályozási kihívásai – a szaldó elszámolás kivezetése – és a pályázati pénzek lehívásának csúszása nyomot hagyott a piacon: Magyarországon az elmúlt évben jelentős visszaesés volt tapasztalható a napelemkapacitások növelésének ütemében. A hazai napelemes piacon már régóta jelenlévő, ma már komplex energetikai szolgáltatásokat is nyújtó Solar City ezért felmérte a környező piacokat és több olyan piacralépési pontot is talált, amellyel diverzifikálni tudja magyarországi működését. A cég tulajdonosa, Székely András szerint a kedvezőtlenebb 2023-as év után, idén a második félévtől, illetve 2025-től folyamatosan megjelenő EU-s forrásoknak köszönhetően várhatóan új lendületet kap a hazai napelemes piac. Ugyanakkor hiányolja a hazai szektor K+F tevékenységét, holott ebben szerinte jelentős tartalékok vannak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×