eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels.com

Prédikáció a ChatGPT-vel: nem a trendiséget kellene hajszolnia az egyháznak

Az egyházaknak főként a kutatások területén nyújthat komoly segítséget a mesterséges intelligencia – mondta Bedekovics Péter lelkipásztor. A Károli Gáspár Református Egyetem oktatója szerint az egyház legyen „up to date”, de ne hajszolja a trendiséget.

Ahogy arról az Infostart is beszámolt, február elején a dömösi 1000 éves templom lelkipásztora a mesterséges intelligenciát használó, emberi szövegek alkotására képes eszköz, a ChatGPT segítségével írta meg prédikációját. Bedekovics Péter az eset kapcsán azt mondta, figyelemfelhívó történetnek mindenképp izgalmas, hogy mit mond a mesterséges intelligencia Isten igéjéről, de azt, hogy olyan prédikáció hangozzon el, amit a gép ír, nagyon rossz irány.

Mint mondta, nem kizárt, hogy a ChatGPT teológiailag korrekt szöveget alkot, Isten igéjének hirdetése azonban nem arról szól, hogy a predikciót előkészítő illető az egyház tanításai alapján leír egy szöveget. Az igehirdető aktív kapcsolatba lép a Szentlélekkel, úgymond Isten lelkétől kéri az üzenetet, figyelmet fordítva a konkrét gyülekezetre is, ahol a prédikáció elhangzik – magyarázta a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója, aki szerint

az MI révén csak mechanikussá válik az igehirdetés, ami teológiailag teljesen helytelen.

A fentiek ellenére Bedekovics Péter úgy véli, a mesterséges intelligenciának, illetve úgy általában a jelen kori technológiának számos területen lehet létjogosultsága az egyházon belül is. Példaként a kutatómunkákat említette, ahol a mesterséges intelligencia nagy segítséget jelenthet az előkészítésben, vagy mondjuk bizonyos témához a történetek összegyűjtésével a hitoktatók munkáját is megkönnyítheti, ami ráadásul

etikailag és teológiailag is helyénvaló lenne.

„Azt gondolom, hogy az egyház, a hit kérdései nem ódivatú dolgok” – fogalmazott a lelkipásztor, megjegyezve: amikor az Újszövetség íródott, egyáltalán, amikor a kereszténység az ókorban elindult, az nagyon komoly technikai vívmányokon keresztül történt. Kiemelte, ahogyan a reformáció idejében a nyomtatástól, úgy a 21. századi újdonságoktól sem zárkózik el az egyház (például a különböző távkommunikációs eszközök használata az igehirdetésben).

A Károli egyetem oktatója szerint fontos, hogy az egyház lekövesse a technológiai fejlődést, máskülönben nem lesz „up to date”, azt viszont nem gondolná, hogy csak azért kell prédikációt íratni a ChatGPT-vel, hogy trendinek tűnjön az egyház. „Nem a trendiséget kellene hajszolnunk!”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×