eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Megunták a hitelkártyákat a magyarok, bár szeretik őket

Kevesebb van forgalomban, azok birtokosai viszont többet használják őket.

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a harmadik negyedév végén már csak 1,15 millió hitelkártya volt forgalomban Magyarországon, nagyjából 55 ezerrel, vagyis 4,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban – írja a vg.hu.

Hosszabb távon vizsgálva a képet még rosszabb a helyzet: 2016 harmadik negyedéve óta összesen 220 ezer hitelkártya tűnt el a piacról. Súlyuk is egyre inkább csökken a piacon: miközben 2016 második felében az összes itthon kibocsátott plasztik több mint 15 százalékához tartozott hitelkeret, idén szeptemberre már 11,5 százalék környékére csökkent ez az arány.

A kártyák számának csökkenése a hozzájuk kapcsolódó tartozások zsugorodásával is együtt járt az elmúlt években. A jegybank adatai szerint október végén nem egészen 130 milliárd forint élő hitelkártya-követelés volt Magyarországon, ami közel hat százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Figyelemre méltó azonban, hogy miközben a kamatozó követelések állománya csaknem 16 százalékkal 69,9 milliárd forintra esett vissza az októberig tartó egy év alatt, addig a nem kamatozóké 9,3 százalékkal, 60 milliárd forint közelébe nőtt.

Ennek nyomán

a kamatozó hitelkártya-követelések aránya egyetlen év alatt 60,3-ről 53,9 százalékra zsugorodott a teljes állományon belül.

Mindez arra utal, hogy a hitelkártya-birtokosok közül egyre többen töltik fel még a kamatmentes időszak lejárta előtt egyenlegüket, vagyis nő azoknak az aránya, akik tudatosan, a költségekre odafigyelve használják a kártyájukat.

Az MNB adatai szerint az itthon kibocsátott hitelkártyákhoz kapcsolódó vásárlási forgalom lassuló ütemben ugyan, de töretlenül emelkedik: a belföldi tranzakciók száma 8,4 százalékkal, 32,6 millióra nőtt 2021 harmadik negyedévéhez képest, miközben a vásárlások értéke 17,6 százalékkal, 262,8 milliárd forintra emelkedett.

Ha viszont figyelembe vesszük, hogy a betéti kártyás vásárlások száma 19,3, az értéke pedig 30,4 százalékkal ugrott meg ugyanebben az időszakban, már egyáltalán nem tekinthetők kiugrónak. Figyelemre méltó, hogy a koronavírus-járvány okozta megingást követően külföldön ismét intenzíven kezdték használni a hitelkártyáikat a magyarok, hiszen a 47,4 milliárdos, harmadik negyedéves vásárlási forgalom több mint 40 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×