eur:
411.2
usd:
392.58
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az 1,7 hektárnyi területen épülő fedett állat-és növénypark, a biodóm a Fővárosi Állat- és Növénykertben 2019. december 17-én. A kormány által eddig biztosított nettó 43,7 milliárd forinton felül még további mintegy 20 milliárdra van szükség a Fővárosi Állat- és Növénykert új területein épülő Pannon Park és benne a biodóm építésének befejezéséhez. A beruházás jelenleg 75 százalékos készültségi szinten van, a közönség 2021 végén veheti birtokba a Pannon Parkot.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Kiss Ambrus: nincs megállapodás a kormánnyal, magára hagyhatja a Biodómot a főváros

A fővárosi önkormányzat visszavásárolhatja a Fővárosi Csatornázási Művek kisebbségi részvénycsomagját – erről is beszámolt Budapest főpolgármester-helyettese az InfoRádióban.

Ismét teljes körű tulajdonosa lehet Budapest a Fővárosi Csatornázási Műveknek, amennyiben a közgyűlés szerdán megszavazza, hogy visszavásárolják a közműszolgáltató 1997-ben privatizált kisebbségi részvénycsomagját – mondta az InfoRádiónak Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes.

"A városnak stratégiai érdeke, hogy a vízművek mellett a Csatornázási Művek is százszázalékos tulajdonában és teljes irányítási jogkörében legyen. Ezért lenne jó, ha 25 év lejárta után nem újabb privatizáció lenne, hanem élnénk a lehetőséggel és visszavásárolnánk" – mondta.

Szerinte a Fővárosi Csatornázási Művek visszavásárlásával a főváros energiafelhasználása fenntarthatóbbá és válságállóbbá válna. A főváros jelenleg kénytelen a piacokról vásárolni energiát a szolgáltatásainak működtetéséhez, és ki van téve az árak növekedésének.

"Azt szeretnénk, hogy 2030-ra például ilyen lépésekkel annyi energiát termeljünk, mint amennyit felhasználunk"

– mondta.

A főpolgármester-helyettes elmondta: ehhez szükségünk van arra, hogy a vízközműrendszereknél, az ivóvíz és a csatornázás esetében képesek legyünk növelni az energia előállítást.

Az 1997-es privatizációs szerződés rögzíti a visszavásárlási feltételeket, így a 16 milliárd 867 millió forintos vételi árat is, amelyet a fővárosnak csak 2024 tavaszán kellene kifizetnie – hangsúlyozta a főpolgármester-helyettes. Mint mondta,

ez a fővárosnak nem igényel plusz költséget,

hiszen az Fővárosi Csatornázási Művek eredménytartalékának terhére megoldható ez a pénzkifizetés.

Kiss Ambrus mindemellett arról is beszélt, hogy továbbra sincsenek érdemi tárgyalások a Biodómról a főváros és a kormány között, ezért most azt

mérlegelik, hogy január 1-jétől lekapcsolják a félkész létesítmény energiaellátását, és megszüntetik az őrzését.

Ha a kormány erre nem ad forrást, akkor odaadják az intézményt, leválasztják a telket, "és a kormány az kezd vele, amit akar".

A főváros nem kíván a fejlesztésbe forrást beleadni, éppen elég, hogy az őrzésére és a fűtésére költenie kell. A főpolgármester-helyettes szerint Biodómban nincs szükség távfűtésre, hanem elegendő az amúgy is közellevő gyógyfürdő meleg vizét a csőrendszeren keresztül átfolyatni. Emellett nézik, mit lehet csökkenteni annak érdekében, hogy a fővárosnak emiatt ne legyen költsége. Egy félkészen hagyott torzó helyett sokkal szívesebben költene például a lakásrezsi program kibővítésére a főváros – zárta gondolatát Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×