eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Az 1,7 hektárnyi területen épülő fedett állat-és növénypark, a biodóm a Fővárosi Állat- és Növénykertben 2019. december 17-én. A kormány által eddig biztosított nettó 43,7 milliárd forinton felül még további mintegy 20 milliárdra van szükség a Fővárosi Állat- és Növénykert új területein épülő Pannon Park és benne a biodóm építésének befejezéséhez. A beruházás jelenleg 75 százalékos készültségi szinten van, a közönség 2021 végén veheti birtokba a Pannon Parkot.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Kiss Ambrus: nincs megállapodás a kormánnyal, magára hagyhatja a Biodómot a főváros

A fővárosi önkormányzat visszavásárolhatja a Fővárosi Csatornázási Művek kisebbségi részvénycsomagját – erről is beszámolt Budapest főpolgármester-helyettese az InfoRádióban.

Ismét teljes körű tulajdonosa lehet Budapest a Fővárosi Csatornázási Műveknek, amennyiben a közgyűlés szerdán megszavazza, hogy visszavásárolják a közműszolgáltató 1997-ben privatizált kisebbségi részvénycsomagját – mondta az InfoRádiónak Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes.

"A városnak stratégiai érdeke, hogy a vízművek mellett a Csatornázási Művek is százszázalékos tulajdonában és teljes irányítási jogkörében legyen. Ezért lenne jó, ha 25 év lejárta után nem újabb privatizáció lenne, hanem élnénk a lehetőséggel és visszavásárolnánk" – mondta.

Szerinte a Fővárosi Csatornázási Művek visszavásárlásával a főváros energiafelhasználása fenntarthatóbbá és válságállóbbá válna. A főváros jelenleg kénytelen a piacokról vásárolni energiát a szolgáltatásainak működtetéséhez, és ki van téve az árak növekedésének.

"Azt szeretnénk, hogy 2030-ra például ilyen lépésekkel annyi energiát termeljünk, mint amennyit felhasználunk"

– mondta.

A főpolgármester-helyettes elmondta: ehhez szükségünk van arra, hogy a vízközműrendszereknél, az ivóvíz és a csatornázás esetében képesek legyünk növelni az energia előállítást.

Az 1997-es privatizációs szerződés rögzíti a visszavásárlási feltételeket, így a 16 milliárd 867 millió forintos vételi árat is, amelyet a fővárosnak csak 2024 tavaszán kellene kifizetnie – hangsúlyozta a főpolgármester-helyettes. Mint mondta,

ez a fővárosnak nem igényel plusz költséget,

hiszen az Fővárosi Csatornázási Művek eredménytartalékának terhére megoldható ez a pénzkifizetés.

Kiss Ambrus mindemellett arról is beszélt, hogy továbbra sincsenek érdemi tárgyalások a Biodómról a főváros és a kormány között, ezért most azt

mérlegelik, hogy január 1-jétől lekapcsolják a félkész létesítmény energiaellátását, és megszüntetik az őrzését.

Ha a kormány erre nem ad forrást, akkor odaadják az intézményt, leválasztják a telket, "és a kormány az kezd vele, amit akar".

A főváros nem kíván a fejlesztésbe forrást beleadni, éppen elég, hogy az őrzésére és a fűtésére költenie kell. A főpolgármester-helyettes szerint Biodómban nincs szükség távfűtésre, hanem elegendő az amúgy is közellevő gyógyfürdő meleg vizét a csőrendszeren keresztül átfolyatni. Emellett nézik, mit lehet csökkenteni annak érdekében, hogy a fővárosnak emiatt ne legyen költsége. Egy félkészen hagyott torzó helyett sokkal szívesebben költene például a lakásrezsi program kibővítésére a főváros – zárta gondolatát Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×