eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Csomagolt kristálycukor egy szállítószalagon az 1. Magyar Cukor Manufaktúra üzemében Kaposváron 2017. január 20-án.
Nyitókép: MTI Fotó: Varga György

Ha lejár az árstop, brutálisan megdrágul a cukor

Kilogrammonként ötszáz forint körüli szintre drágulna rövid időn belül a kristálycukor a boltokban.

A látványos piaci áremelkedések javítják a hazai cukorrépatermelés és -feldolgozás jövedelmezőségét, de végérvényesen véget vetnek az „olcsó cukor időszakának” – írja a novekedes.hu.

A portál szerint a hazai cukorrépa-betakarításban kedvező változás, hogy a felvásárlási árak elérhetik a 60 eurót is, ami az elmúlt évihez képest akár kétszeres árnövekedést is jelenthet. Emellett az ősszel megérkezett csapadék előnyösen hatott a cukorrépaterületekre, így az előállítható cukor mennyisége is nagyobb lehet.

Azonban a gazdálkodók az utóbbi évek jövedelmezőségi gondjai miatt idén már csak mindössze 8700 hektáron vetettek cukorrépát, ami a második legkisebb területnek számít a 2008-ban regisztrált, hatezer hektáros mélypont óta. Így az ágazat jelenlegi mérete különösen nagy visszaesést tükröz.

Magyarországon egyedül az osztrák tulajdonú kaposvári Magyar Cukor (MC) Zrt. dolgoz fel cukorrépát. A gyár idén várhatóan csak 60-65 ezer tonnát termelhet, amit importált nádcukor finomításával egészítenek ki. Az összes, 90-100 ezer tonna termelés is nagyon kevés ahhoz, hogy a belföldi lakossági és ipari kristálycukor-igényeket ki lehessen elégíteni, ami évi 300 ezer tonnára tehető. Így

a hazai szükséglet csaknem kétharmadát kitevő cukorkészletet kell külföldről beszerezni.

Magyarországon a kormány év elején maximálta a kristálycukor bolti fogyasztói árát, emiatt a kiskereskedelmi cukorár most is a tavaly október közepi szinten stagnál, ami az üzletekben áfával együtt nagyjából 255-260 forintos kilónkénti árakat jelent. Az európai cukoripar, illetve az MC gyár az alapanyagárak és az egyéb termelési költségek emelkedése miatt viszont ennél már jóval drágábban értékesíti az előállított cukrot: kilónként akár 400 forintos átadási áron.

A kiskereskedők tehát kénytelenek megfizetni a magasabb beszerzési árakat, amelyeket az ármaximálás következtében a vásárlókra nem tudnak továbbhárítani.

A kiskereskedők a cukorértékesítésen kilónként nagyjából 200 forintot buknak,

vagyis az árstopos intézkedés végrehajtását ők finanszírozzák.

A piaci szereplők szerint az árfeszültség feloldásához arra lenne szükség, hogy a kormány eltörölje az árstopot, és piaci árak alakuljanak ki. Ez a mostani helyzetben azt jelentené, hogy a cukorár rövid időn belül kétszeresére növekedne, vagyis a kristálycukor kilójáért 250 helyett 500 forintot kellene fizetniük a fogyasztóknak.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×