eur:
403.61
usd:
364.45
bux:
0
2025. április 4. péntek Izidor
Nyitókép: Pixabay.com

Úgy hírlik, előbb kaphatnak béremelést a tanárok, de a sztrájk nem marad el

Sajtóértesülések szerint a kormány 2028 helyett már 2026-ra a hazai diplomás átlagbér nyolcvan százalékára emeli fel a pedagógusok fizetését, a helyreállítási alapról pedig már november második felében megszülethet a megállapodás az Európai Bizottsággal. Közben a tanárok már a pénteki sztrájkra készülnek, mert nem hajlandók elfogadni, hogy csak uniós forrásból kaphatnak fizetésemelést.

A tanári fizetések jelenleg az Európai Unió OECD-tagországai közül Magyarországon a legalacsonyabbak. Egy magyartanár a többi diplomás munkavállaló fizetésének 58-66 százalékáért dolgozik, vagyis bármilyen más, felsőfokú végzettséget megkövetelő munkahelyen többet kereshet, mint az iskolában.

Ezzel magyarázható, hogy 16 ezer pedagógus hiányzik a közoktatásból, ami gyakran már a helyettesítéseket is megoldhatatlanná teszi. Erre az egyik diáktüntető is felhívta a figyelmet.

"Egy társadalom nem működhet anélkül, hogy gondolkodó emberek élnek benne, ezért a legeslegfontosabb kérdés ma Magyarországon, hogy az oktatás helyzetét rendezzék" – mondta az InfoRádiónak egy résztvevő.

A kormány hetek óta arra hivatkozik, hogy uniós pénzek nélkül nem tudja megadni a tanárok által követelt béremelést. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára korábban arról beszélt, hogy "a komplett baloldal nem szavazta meg, hogy gyorsabban fogadják el azokat a törvénymódosításokat, amikkel hamarabb juthat az ország ahhoz a forráshoz, amelyből minden 10 százalékos béremelés egy forintja mellé európai uniós forrásból is még egy forintot oda tudnánk tenni".

A pénteki sztrájkra készülő tanárok és a mellettük tömegesen kiálló szülők, illetve diákok ezt az érvet nem hajlandók többé elfogadni.

Szabó Zsuzsa a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint sem kell ehhez európai uniós pénz, hiszen a költségvetésben a kormány arra csoportosít át, amit fontosnak tart.

"Hát tartsa fontosnak az oktatás kérdését, és legyen kormánybiztos a tárgyalás élén, mert

a miniszter nem az oktatáshoz értő szakember. Nekünk olyan valakik kell, aki teljes szegmensében látja az összes problémát,

és képes döntéseket hozni az oktatásra vonatkozóan" – mondta a szakszervezeti elnök, utalva arra, hogy a pedagógusokkal folytatott (illetve most nem folytatott) tárgyaláson Maruzsa Zoltán képviseli a kormányzatot.

A Szabad Európa most több, egymástól független brüsszeli forrásból úgy értesült, hogy a kormány előre hozza a pedagógusbérek emelését, és vállalta, hogy 2028 helyett már 2026-ra a diplomás átlagbér 80 százalékára emeli a tanárok fizetését. A helyreállítási alapról pedig már november második felében megszülethet a megállapodás az Európai Bizottsággal – olvasható a portálon.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Új irányt vett a magyar vállalatok hangulatindexe

2025 első negyedévében bizakodóbbak voltak a hazai vállalkozások, vagyis a 2024-es év végi mélyponthoz képest optimistábban látják a helyzetüket – mondta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége főtitkára azt követően, hogy bemutatták a VOSZ legfrissebb hangulatindexét. A cégek várakozása leginkább a beruházások területén javult, de a vállalkozások továbbra is tartanak a magas inflációtól, és annak várható negatív hatásaitól.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.04. péntek, 18:00
Farkas András
nyugdíjszakértő, a NyugdíjGuru News alapítója
40 milliárd forintos program indul - Kijöttek a részletek

40 milliárd forintos program indul - Kijöttek a részletek

Az új pályázat biogáz és biometán előállító kapacitások építéséhez, meglévő kapacitások fejlesztéséhez kínál támogatást a hazai vállalatok számára - olvasható az Energiaügyi Minisztérium közleményében. A Jedlik Ányos Energetikai Program felhívásának tervezete 2025. április 15-én délig véleményezhető. A teljes keretösszegből 18 milliárd forintot kisméretű üzemek létesítésére, korszerűsítésére különíthetnek el, elsősorban a zöldenergia saját célú termelését elősegítve.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×