Pedagógusok nélkül nincs jövő, és az nem világnézeti kérdés – közölte a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája.
A szakma helyzetét és jövőjét jól mutatja, hogy a pedagógus szakra jelentkező és felvételt nyerő hallgatók száma évről-évre csökken – hangsúlyozta Budai Marcell, a HÖOK sajtófőnöke.
"Az utóbbi 5-6 évben tulajdonképpen megfeleződött azoknak a fiataloknak a száma, akik a pedagógushivatást választanák. 2016-ban, ha jól emlékszem, közel húszezren jelentkeztek. Az idei évben
a tízezret is alig haladta meg,
tehát egyértelműen az látszik, hogy egyre kevésbé vonzó ez a pálya a fiatalok számára. Nyilván mind az egzisztenciális okai miatt, és mindazok miatt, amikről az utóbbi napokban is nagyon sokat lehet olvasni" – mondta.
A HÖOK szerint ahhoz, hogy ez a pálya népszerű és vonzó karrier lehessen, arra van szükség, hogy a pedagógusok szakmailag és egzisztenciálisan megbecsült tagjai lehessenek a társadalomnak. "Nyilván ha valaki kezdő tanárként egy ötéves osztatlan képzést végigcsinál az egyetemen, majd utána nincs kétszázezer nettó fizetése, akkor az valószínűleg sok-sok emberben ébreszt olyan gondolatokat, hogy nem biztos, hogy ezt a pályát választaná" – jegyezte meg.
A HÖOK azt közölte, hogy szolidáris a pedagógusokkal és a diákokkal. Hangsúlyozták:
átérzik azoknak a középiskolás diákoknak a csalódottságát és félelmeit, akik úgy látják, a tanáraikkal kapcsolatban született méltánytalan döntések csökkentik a tanuláshoz való jogukat.
A tanárszakos hallgatók védelmében pedig azt kérték a döntéshozóktól, hogy igyekezzenek megszüntetni a tanári hivatás körül kialakult káros politikai-társadalmi légkört, és kezdjenek el azért dolgozni, hogy ismét megbecsült legyen a pálya.