eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Closeup on womans hand adjusting thermostat valve
Nyitókép: djedzura/Getty Images

Kétszázmillió köbméter gázt spórolna meg magán az állam

Huszonöt százalékos gázcsökkentést írnak el minden állami intézménynek és gazdasági társaságnak, a kórházak és a szociális intézmények kivételével.

Az energiaválság miatt gázból Európában hiány van, ez Magyarországot nem érinti, de mivel a gázár hektikusan változik, ezért amilyen gyorsan lehet, a gázfogyasztást csökkenteni kell.

Az állam a takarékoskodást saját magán kezdi: 25 százalékos gázcsökkentést írtunk elő az állami szerveknek és az állami gazdasági társaságoknak, kivéve kórházakat és szociális intézményeket –jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette, a következő kormányülésen kell a minisztereknek javaslatot tenniük a megtakarításra, és azonnal intézkedniük is kell.

Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely elárulta, hogy 18 fok lesz az állami intézmények épületeiben, azt viszont nem támogatják, hogy a takarékoskodás érdekében bevezessék az otthoni munkavégzést, mert a személyes jelenlétre szükség van az államigazgatásban. Kiderült az is, hogy a 18 fokos korlátozás az oktatási intézményekre egyelőre nem vonatkozik (ott jelenleg legalább 20 fokos hőmérsékletet kell biztosítani).

Gulyás Gergely elmondta, ha csak az állami szférában történik meg a 25 százalékos gázfogyasztás-csökkentés, akkor ez 200 millió köbméter gázmegtakarítást jelenthet. A lakosság 3,5 milliárd köbméter gázt használ fel, az ipar még ennél is többet.

"A korlátozás a fűtési szezon elejétől indul, akkortól már csak a 2021-es fogyasztás 75 százalékát fogyaszthatják el gázból. Minden intézménynek két hete van arra, hogy kitalálja, hogyan éri el a 25 százalékos gázfogyasztás-csökkentést" – mondta a miniszter.

Emellett azt is bejelentette, hogy az energiaintenzív ágazatokban támogatási programot dolgoz ki a kormány, mert úgy látja, hogy a magas energiaárak miatt munkahelyek kerülhetnek veszélybe, megszakadhatnak az ellátási láncok.

"Az ellátási láncok legfeljebb a profitot veszthetik el, munkanélküliség nem lehet" – mondta, és később egy kérdésre válaszolva, hogy mely iparágakban számíthatnak segítségre a vállalkozások, azt mondta, amely a gyártóláncok részei, és példaként az üvegipart említette, mert ha ez leáll, akkor a gépipar, autóipar is leáll – tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×