Kevesen tudják, hogy olajkincset rejt a föld a Balaton alatt, a második világháború alatt fúrótornyokat és fúróbarlangokat terveztek a siófoki öbölbe a kitermeléshez. Tihanyban már az ókorban örök tüzek égtek a környéken nyert olajból.
Az energiaárak emelkedése arra késztetett minden országot, hogy felmérjék a lehetőségeiket, hazai nyersanyag-forrásból hogyan tudnák csökkenteni a kitettségüket az energiaválság idején. A Balaton alatt is húzódik olajkincs – írja a sonline.hu.
A balatoni olaj nem legenda, a XX. század elején megállapították, hogy az olaj a Balaton medre alatt húzódik,
a Siófok–Tihany–Lovas háromszögben állítólag már 600-800 méter mélyen rá lehet bukkanni.
1939–1940 telén próbafúrásokat végeztek a Balaton jegén, ám ezután a Standard Oil szakemberei távoztak az országból, és máig nem tudni, hogy milyen eredménnyel jártak.
A lap által megkérdezett szakértő szerint a Dráva mentén és a Balatonnál is van rejtett energiakészlet. A fúrások ezt bizonyítják, de a kitermeléshez súlyos milliárdok kellenének.
Az alállomásokra tartó vezetékrendszer az utóbbi években kiépült a Drávánál, és a babócsai elosztó is működik, de a drávai kilenc kút közül jelenleg csak néhány ad megfelelő mennyiséget.