eur:
402.24
usd:
371.34
bux:
90306.36
2025. március 31. hétfő Árpád
Palkovics László technológiai és ipari miniszterjelölt (szemben, k) meghallgatásán az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén az Országházban 2022. május 19-én. Mellette az államtitkárjelöltek, Koncz Zsófia, a Fidesz parlamenti képviselője (b2), Vitézy Dávid, a Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatója (b), Steiner Attila, a körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár (j2) és Kutnyánszky Zsolt közlekedési operatív programokért felelős helyettes államtitkár (j).
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Palkovics László államtitkára lesz Vitézy Dávid

Koncz Zsófiából pedig miniszterhelyettes lesz a technológiai és ipari tárcánál - derült ki a miniszterjelölt Gazdasági bizottsági meghallgatásán csütörtök délelőtt.

Palkovics László technológiai és ipari miniszterjelölt a Gazdasági bizottságban kezdte meghallgatásai sorát csütörtökön.

Bejelentette, a miniszterhelyettesi, parlamenti államtitkári pozíciót Koncz Zsófiának szánja - ő Borsodból szerzett egyéni parlamenti mandátumot a Fidesz színeiben -,

a közlekedéspolitikáért pedig Vitézy Dávid felelhet államtitkári rangban

- ő a BKK alapító-vezérigazgatójaként került a Budapesti Fejlesztési Központ élére, onnan érkezik.

Steiner Attila az energetikáért és a klímaügyekért, Kutnyánszky Zsolt az iparpolitikáért, foglalkoztatásért, digitalizációért, Raisz Anikó a környezetvédelemért felel államtitkárként, a közigazgatási államtitkár pedig Gazsó Balázs lesz.

Palkovics László meghallgatásán a magyar ipar hatékonyságának javítását ígérte, mert, mint mondta, a hozzáadott érték emelése nélkül nincs versenyképesség. Magyarország nem pusztán összeszerelő üzem, a belföldi termelésben a high-tech termékek aránya éppúgy 70 százalék, mint Németországban vagy Dániában. Dinamikusan fejlődik az innovációs háttér is, a kutatásokra és fejlesztésekre költött összeg 300 milliárd forintról 800 milliárd forintra nőtt 2010 óta, költségvetési aránya csupán a GDP gyors emelkedése miatt marad el kevéssel az akkor kitűzött célértéktől - sorolta.

A világjárvány fontos tanulságának nevezte, hogy az egészségipari kapacitás is jelentősen növekedjen - utalt ezzel a Debrecenben épülő vakcinagyárra. Az utóbbi hónapok legfontosabb tanulságaként azt említette, hogy a kormány helyesen ismerte fel a hadiipar jelentőségét még jóval az orosz-ukrán háború kitörése előtt.

Két közvetlen feladatról is beszélt, a Tungsram-dolgozók "kimentéséről" és az Ukrajnából érkező, dolgozni akaró emberek elhelyezkedéséről.

Célul tűzte ki továbbá, hogy az ország minden pontjáról 30 perc alatt elérhető legyen a gyorsforgalmi úthálózat, a személyszállításban pedig a vasút lesz a fókuszban a következő években.

Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Az elmúlt napokban bejárta a világsajtót és komoly botrány okozott, hogy az amerikai kormányzat legmagasabb rangú tisztségviselői Signal beszélgetésben értekeztek egy katonai csapás részleteiről, amelybe állítólag véletlenül egy újságírót is bevettek. Ahogy azt már sokan megírták, ez az eljárás számos törvényt, sőt a józan ész szabályait is áthágta, hiszen nem csupán az legalapvetőbb biztonsági és dokumentációs alapelveket sértette meg, hanem arra is rámutatott, milyen stílusban kommunikálnak egymással a Trump kormányzat tagjai. Arról viszont kevesebb szó esett eddig, hogy mit árul el beszélgetésük az USA új szerepfelfogásáról. Márpedig úgy tűnik, hogy alapjaiban értik félre a hegemónia lényegét, amelynek súlyos következményei lehetnek az Egyesült Államokra és a világra nézve is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 31. 08:26
×
×
×
×