eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az új koronavírus elleni oltóanyagokról tartott brüsszeli sajtóértekezleten 2021. október 18-án. Itt közölte, hogy az Európai Unió több mint egymilliárd adag oltóanyagot exportált több mint 150 országba, és ezáltal a világ legnagyobb szérumexportőre lett.
Nyitókép: MTI/EPA/Reuters pool/Yves Herman

Még hétfőn Orbán Viktorhoz utazik Ursula von der Leyen

Még mindig nincs döntés az Európai Unió Oroszország elleni hatodik szankciós csomagjáról, hétfőn Szijjártó Péter ismét arról beszélt az Országgyűlésben, hogy a magyar kormány számára elfogadhatatlan a csomag a jelen formájában.

Eric Mammer, az Európai Bizottság elnökének szóvivője jelentette be a Twitteren, hogy Ursula von der Leyen, az EB elnöke Magyarországra utazik, ráadásul még hétfő délután, hogy Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyaljon az európai energiabiztonság kérdéseiről - szúrta ki az Index.

Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője közleményében azt írta, hogy az uniós testület elnöke hétfőn Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyal a Karmelita kolostorban, munkavacsora keretében.

Mint ismert, továbbra sincs döntés az EU által összeállított hatodik szankciós csomagról, amelyben arra tesznek javaslatot, hogy az Oroszországból származó kőolaj importját fokozatosan szüntessék be a tagállamok.

Magyarország közölte, meg fogja vétózni ezt a szankciós csomagot, amivel kapcsolatban Ursula von der Leyen hétfőn, az Európa jövőjéről tartott konferenciasorozat záróeseményén erre utalhatott, amikor azt mondta, hogy "amennyiben az EU gyorsabban akar előrehaladni, az egyhangú döntéshozatal már nem működik a kulcsfontosságú területeken. A demokrácia működését szilárd alapokra kell helyezni: támogatom azokat, akik az EU reformjai mellett vannak, annak jobb működése érdekében."

Néhány ország jelentősen függ az orosz szállításoktól, ezért Kelet-Európa több országa (Szlovákia, Csehország, Horvátország, Bulgária) is haladékot kért. Bár értesülések voltak arról, hogy Magyarország is kaphat felmentést, itthon erről egyelőre nincs hivatalos bejelentés - a kormányálláspont az, hogy a szankciós csomag jelen formájában nem elfogadható. Erről korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszélt, majd Kovács Zoltán államtitkár már vétót említett egy interjúban. Orbán Viktor kormányfő is egyértelműen elutasítóan nyilatkozott Ursula von der Leyennek címzett levelében, és hétfőn az új Országgyűlés első ülésén ismét Szijjártó Péter fejtette ki az elutasító magyar álláspontot.

A G7-országok hétfőn jelentették be, hogy elkötelezettek az orosz olaj vásárlásának leállítása mellett.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×