A budai Margit körúton egyre több volt az üres üzlethelyiség az utóbbi években, és hát - mint a II. kerületi polgármester az InfoRádióban rámutatott - ismert, ahol megjelenik egy betört kirakat, ott nagyon gyorsan megjelenik több másik is, ennek pedig elejét akarták venni.
"Azt szerettük volna, ha a Margit körút régi, gyalogosforgalom-vonzó ereje és szépsége visszatérne" - érvelt a Margit-negyed koncepciója mellett Őrsi Gergely.
A programot egy szakmai irányító testület vezeti, dönt arról, hogy az önkormányzati tulajdonú létesítményeket, ingatlanokat akár kedvezményes díjjal is, de bérbe adják, hasznosítják.
"Több új beköltöző jelent már meg, főleg a kultúra, illetve a civil szervezetek köréből kikerülve" - mondta.
Természetesen nem csak ingatlanhasznosításról van szó: "ez egy városrehabilitációs projekt", ennek keretében indul hamarosan a Margit körút zöldítése, több ezer évelő növényt, cserjét és fákat ültetnek, valamint a körúti házak homlokzatát is tisztítják, ahol kell, megújítják.
Őrsi Gergely aláhúzta, hogy
- az ingatlan-hasznosítással az önkormányzat kasszájánál eddig megjelent rezsimínusz bevétellé fordul át
- a társasházi homlokzati pályázatoknál a társasházakat pályázat formájában bevonják, tehát a pénz nem teljes egészét vállalja a helyhatóság
- a zöldítésnél viszont a kerület a zsebébe nyúl, ám egy ingatlanberuházó ebbe is beszáll több 10 millió forint értékben.
A Margit körút zöldítése, fásítása, illetve a parkolást tiltó oszlopok eltávolítása közel 100 millió forintot emészt fel.
Több mint 200 pályázat érkezett egyébként eddig, 20 helyen történt beköltözés - lezárult az első ütem -, főként gyalogosforgalmat vonzva, nem autóst.
A Margit-negyed program folyamatos, hisz a beköltözés is az, dinamikusan zajlik Őrsi Gergely szavai szerint.