eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: pixabay

Változtatna az állami szektorban is az ellenzék

Kormányzásuk esetére a rugalmas munkavégzés lehetőségeinek bővítését ígérték és radikális béremelést.

Az állami szektorban dolgozók helyzetéről beszéltek többek között ellenzéki képviselők pénteken online sajtótájékoztatójukon.

Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője a Facebookon közvetített online sajtótájékoztatón azt mondta, az állam az egyik legrosszabb munkáltató Magyarországon, a tavaly bejelentett béremelések pedig nem oldottak meg semmit.

Példaként említette, hogy egy kétgyermekes, 27 év munkaviszonnyal rendelkező, diplomás szociális dolgozó egy nyugat-magyarországi megyei jogú város intézményében 221 ezer forintot keres a béremelés után, míg egy egygyermekes, 12 éve dolgozó, felsőfokú végzettségű, 84 értelmi fogyatékossággal élőt gondozó társa 260 ezer forintos bért kap.

Ungár Péter hangsúlyozta, sokan hagyják ott a szociális, az egészségügyi, az oktatási, a kulturális szektort, hogy a kereskedelemben helyezkedjenek el, mert ott magasabbak a bérek. Ha ezek az emberek elhagyják a pályájukat, akkor leáll Magyarország - hangoztatta.

Ha nem lesz radikális béremelés ezeken a területeken, akkor nem lesznek jó közszolgálatások sem - közölte, az állami szektorban élők megbecsülését kérve.

Bősz Anett, a DK frakcióvezető-helyettese, a Liberálisok elnöke szorgalmazta magas hozzáadott értékű munkát igénylő munkahelyek, a tudásalapú gazdaság és az ahhoz kapcsolódó megfelelő oktatási rendszer megteremtését, miután szerinte az Orbán-kormány az elmúlt 12 évben tudatosan tartotta alacsonyan a béreket.

Ígéretet tett arra, hogy ha az ellenzék alakíthat kormányt az április választás után, akkor bővítik a rugalmas munkavégzés lehetőségeit, például a részmunkaidős foglalkoztatást, a távmunkát.

Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke, országgyűlési képviselője közölte, az ellenzéki pártok arra törekednek, hogy ha valaki kimaradt az elmúlt években Orbánék jövőképéből, ők is megtalálhassák a számításukat Magyarországon.

Európa legrövidebb és leszűkmarkúbb rendszerének nevezte az álláskeresési járadékot. Bírálta, hogy az ötnél kevesebb főt alkalmazó vállalkozások - több mint másfél millió ember - kimaradt a kereseti statisztikákból, pedig az ő vélhetően az átlagnál is alacsonyabb bérük nem javítaná Orbánék pozícióját.

A közmunkaprogramról szólva azt mondta, az a céljuk, hogy a piacon is hasznosítható képzettséget szerezzenek a programban résztvevők.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×