eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: PIxabay

Bírósági belharc lett a Schadl-látogatásból

Fegyelmi eljárás megindítását követeli az Országos Bírói Tanács a Schadl-Völner-ügyben, az Országos Bírósági Hivatal azonban egyelőre nem tartja szükségesnek.

A sajtónak kiszivárogatott nyomozati dokumentumok szerint Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke a Pesti Központi Kerületi Bíróság egyik bírójának szakmai ellehetetlenítését próbálta elérni Tatár-Kis Péternél, a Fővárosi Törvényszék elnökénél. Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke január 28-án vizsgálatot rendelt el az ügyben, a jelentés április közepére készül el.

Az Országos Bírói Tanács szerint fegyelmi eljárást is indítani kellene az ügyben. Az Országos Bírósági Hivatal elnökét felügyelő testület a célvizsgálat elrendelését, különösen annak indokolatlanul hosszú időtartamát nem tartja elegendőnek.

"Ha nem indul a fegyelmi felelősség kérdését előtérbe helyező és azt vizsgáló törvényben szabályozott eljárás is az elrendelt igazgatási vizsgálat mellett, akkor az önkényes vezetői magatartás következmények nélkülisége a magyar bírói karra kedvezőtlen, dermesztő hatással lehet, szakmai és egzisztenciális ellehetetlenüléstől való félelemmel járhat, ez pedig közvetlen és valóságos veszélyét jelenti a külső befolyástól is mentes független ítélkező munkának" – írja a bírói tanács.

A bírók függetlenségét a kormány is nagyon fontosnak tartja, az igényelt eljárás elindítására azonban nincs jogosultsága. Magyarországon a bírósági szervezet is teljesen független, ezért azt az önigazgatás keretében kell megtenni – válaszolta a témában feltett kérdésre a Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Az Országos Bírósági Hivatal írásban reagált az Országos Bírói Tanács fegyelmi eljárást szorgalmazó közleményére. A hivatal szerint az igazgatási célvizsgálat is elégséges a bírósági függetlenség megőrzéséhez, de időben lezárul ahhoz, hogy egy fegyelmi eljárást is indítsanak, amennyiben az szükséges.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×