eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: Unsplash.com

Tévhit azt gondolni, hogy a magyar egy búval bélelt nép, de…

Ha valaki az ünnepek után legalább két hétig úgy érzi, képtelen az örömre és rossz kedve van, akkor depresszió gyanújával érdemes orvoshoz fordulnia – hívja fel a figyelmet Purebl György pszichiáter, pszichoterapeuta szakorvos, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.

Az, hogy az ünnepeknek vége van és vissza kell zökkenni a hétköznapokba, sokakat szomorúsággal tölti el, akár két-három napon át is, de aztán végül az élet megy tovább. A depresszió ezzel szemben egészen más rugóra jár – fogalmazott az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.

Purebl György pszichiáter magyarázata szerint a depressziós során jellemzően nem a szomorúság a vezető tünet, bár erre is lehet példa. Ahogyan nem is a rossz kedv, ami nem tévesztendő össze az előbbivel. Sokkal inkább az érdeklődés és az örömérzés elveszítése, vagyis, amikor az ember nem képes a hétköznapok örömforrásait átélni. Depresszióról pedig akkor beszélhetünk, ha az örömtelenség, az örömre való képtelenség, és a rossz kedv, ami szinte az egész napunkat belengi, legalább két hétnél tovább tart. Ebben az esetben mindenkinek javasolt, hogy keressen segítséget, első lépésben a háziorvoshoz fordulva, akik közül sokan maguk is vállalják a depressziós betegek kezelését, mindenesetre annak megkezdését, hiszen azok a gyógyszerek, amivel az állapotot első körben kezelni lehet, a számukra is rendelkezésre áll, és viszonylag olcsón fel tudják írni – emelte ki a pszichoterapeuta szakorvos.

A nyilatkozó szakember hozzátette: vannak természetesen nem gyógyszeres kezelési módok is depresszióra, bizonyos úgynevezett bizonyítékokon alapuló pszichoterápiák, amikben szintén tud segíteni a háziorvos, hogy hol érhet el a beteg a saját lakhelyének a környékén.

Purebl György szerint nem vitás, hogy az egészséges életmód, különös tekintettel a rendszeres testmozgásra, de hasonlóan az egészséges táplálkozás és ritmusos élet, amiben odafigyelünk az alvásra is, biztosan segítik a depressziót megelőzni. Ahogyan fordítva is igaz: az egészségtelen életmód, vagyis az, ha valaki mozgásszegényen él, egészségtelenül táplálkozik, hajlamosít a depresszióra. Ezért aki legalább két héten át úgy érzi, képtelen az örömre, a nap nagy részében rossz kedve van, negatívan látja a világot és saját magát, forduljon a panaszaival orvoshoz – ismételte meg a szakember.

Ha olyan gondolatok is párosulnak a fentiekhez, hogy az ember legszívesebbe kárt tenne magában, ne adj' Isten meghalna, egy pillanatot sem szabad késlekedni a segítségkéréssel

– hangsúlyozta a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.

A pszichoterapeuta szakorvos végezetül azt is leszögezte: tévhit azt gondolni, hogy a magyar egy búval bélelt nép lenne, tehát az uniós átlagnál egyáltalán nem depressziósabb. Ez azonban nem vigasz annak ismeretében, hogy az Egészségügyi Világszervezet felmérése szerint 2022-ben a depresszió a második leggyakoribb tartós munkaképesség-csökkentést okozó betegség, amit csak a szív- és érrendszeri betegségek előznek meg, ráadásul a kettő össze is függ. A pandémia miatt pedig tovább nőtt világszerte a depressziós emberek száma.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×