eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter a közösségi élet újraindításáért felelős operatív törzs ülését követően tartott sajtótájékoztatón a Miniszterelnökség Kossuth téri épületében 2021. június 29-én.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Novák Katalin a Fidesz államfőjelöltje

Ezt Orbán Viktor jelentette be a kormányinfón.

A családokért felelős tárca nélküli miniszter Orbán Viktor jelöltje a köztársasági elnöki posztra. Ezt a Kormányinfón jelentette be a miniszterelnök egy újságíró kérdésre válaszolva. Arról is beszélt, hogy sajnálja, hogy Áder János második mandátuma is lejár, de a jelenlegi szabályok szerint egy köztársasági elnök legfeljebb két ciklusig, tíz éven át töltheti be a posztját.

A jelenlegi köztársasági elnök második államfői mandátuma 2022. május 10-én jár le, az alaptörvény értelmében másodszor nem választható újra, utódját a korábbi elnök megbízatásának lejárta előtt legalább 30, de legfeljebb 60 nappal kell megválasztani. Tehát még a jelenlegi Országgyűlésre vár a döntés.

Orbán Viktor az InfoRádió kérdésére elmondta, az a terve, hogy Novák Katalin minél előbb, már január elsején távozzon a családokért felelős tárca nélküli miniszteri posztról, de erről még nem beszélt a miniszterrel. A lehetséges utódjának személyéről nem beszélt a miniszterelnök.

Novák Katalin 1977. szeptember 6-án született Szegeden, végzettsége szerint közgazdász, 2001-ben a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen szerzett okleveles közgazdász diplomát, de 1999 és 2004 között a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, valamint az Párizs-Nanterre-i Egyetem közösségi és francia jogi képzésén vett részt.

2001-ben kezdte meg munkáját a politikai pályán, először külügyminisztériumi referensként, majd 2010 és 2012 között miniszteri tanácsadó volt a külügyi tárca miniszteri kabinetjében. 2012-ben az Emberi Erőforrások Minisztériumában miniszteri kabinetfőnök lett, 2014-ig dolgozott itt, közben 2013-2014-ben a Külügyminisztérium frankofón ügyekért felelős miniszteri biztosa volt.

2014 és 2020 között az EMMI család- és ifjúságügyért felelős államtitkára volt, 2018-tól országgyűlési képviselőként is tevékenykedett. 2020-ban a Miniszterelnökség családokért felelős tárca nélküli minisztere lett.

Több elismerést és díjat is átvehetett: egyebek mellett megkapta a francia Becsületrend lovagkeresztjét, a lengyel Köztársasági Érdemrend parancsnoki keresztjét, a Magyar Nemzeti Bank Popovics-díját, 2018-ban, 2019-ben, 2020-ban és 2021-ben pedig a Forbes őt választotta a legbefolyásosabb magyar nőnek a közéletben.

Novák Katalin lehet az első nő, aki közjogi méltóságot tölthet be Magyarországon, és ha megválasztják, ő lehet az eddigi legfiatalabb is, aki betöltheti a posztot.

A rendszerváltás után öt köztársasági elnöke volt Magyarországnak: Göncz Árpád (1990–2000), Mádl Ferenc (2000–2005), Sólyom László (2005–2010), Schmitt Pál (2010–2012), Áder János (2012–2022).

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×