A Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások november 25-i emléknapja alkalmából.
Megkezdte működését a Gulág- és Gupvikutató Intézet a Magyar Nemzeti Levéltárban - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). A levéltár mintegy 700 ezer, többnyire a szovjet lágerekben regisztrált magyar fogoly kartonját dolgozza fel.
Latorcai Csaba, az Emmi közigazgatási államtitkára a közlemény szerint őszinte örömét fejezte ki, hogy a Magyar Nemzeti Levéltárban szerdától "ennek a sötét és minden szempontból emberellenes korszaknak, mint amilyen a bolsevik diktatúra volt, a kutatása és feldolgozása ilyen szintre emelkedett, hogy egy külön kutató intézet kezdi meg működését".
Az államtitkár megemlékezett a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabokról és kényszermunkásokról, akik emléknapja az Országgyűlés 2012-ben hozott határozata alapján minden esztendő november 25-e.
"Meggyőződésünk, hogy csak ez az emlékezetpolitika járul hozzá a magyar közösségek identitásának megerősítéséhez, egészséges önbecsülésének kimunkálásához, ezáltal lelki egészségének megőrzéséhez is. Ezért is kiemelkedően fontos az, hogy a Gulág téma a 2020-ban megújított Nemzeti Alaptantervben, a középiskolai történelemoktatásban is hangsúlyosan jelen van" - idézték a közleményben Latorcai Csabát.
KAPCSOLÓDÓ HANG
KezdőlapBelföldMegkezdte működését a Gulág- és Gupvikutató Intézet
A négyszeres világbajnok Max Verstappen is hozzájárulhatott a Forma–1-es Red Bull-istállót húsz és fél szezonon át vezető Christian Horner csapatfőnök menesztéséhez – mutatott rá Vámosi Péter, a Motorsport Online főszerkesztője.
Szintet lépett Donald Trump vámháborúja, miután kedden bejelentette: 50 százalékos vámot vet ki minden külföldről behozott rézre. Az érv továbbra is az, hogy amerikai iparágakat akar megmenteni az elnök. De mely országok fizetik meg ennek az árát?
A héten minden az amerikai vámok körül forog, tegnap Donald Trump legalább hét újabb országnak küldött levelet a vámok ügyében, és 50 százalékos vámot jelentett be Brazíliára. A befektetőket azonban nem igazán rendítette meg a bejelentések sorozata, inkább az a narratíva erősebb, hogy idővel megszülethetnek a kereskedelmi megállapodások az egyes országokkal. Ennek megfelelően tőzsdéken is kedvezőre fordult a hangulat, Ázsiában többnyire emelkedtek a piacok, és Európában is többnyire folytatódott az erősödés. A magyar tőzsde ma ismét rekordot döntött, miután a BUX index tegnap története során először lépte át a 100 000 pontos szintet. Az USA-ban enyhe pluszban zártak a tőzsdék.