A harmadik hullám lecsengésével (napi adatok ITT) kevesebb lett az operatív törzs munkája, sajtótájékoztatót is már csak kétszer tartott az elmúlt héten és a mostanin is.
György István, az oltási munkacsoport vezetője szólt elsőként, arra reagálva, hogy az oltási rend a miniszterelnöki bejelentés szerint megváltozik.
Hangsúlyozta mindenekelőtt, hogy Magyarország világszínvonalú teljesítményeknek köszönhetően a második helyen áll az átoltottságban (54 százalék), miközben az EU-s átlag még bőven 40 százalék alatt van - Romániában még csak 23 százalék alatt van az átoltottság mértéke, erre külön felhívta a figyelmet.
Az oltás szervezését a következőképp alakítják át:
- kórházakban, szakrendelőkben a második oltások után már kevesebb oltópontra lesz szükség
- Sinopharm és Pfizer oltásból bőven van, előbbiből már minden megrendelt oltást leszállítottak, utóbbit heti rendben szállítják, Szputnyikból is van még valamennyi, de abból sem jön már több
- a heti vakcinakiszállításokat mostantól a háziorvosok igényeihez szabják (Sinopharm, Janssen, Moderna oltás hozzáférhető náluk)
- a Magyarországon élő külföldiek és a külhoni magyarok oltásáról is most kezdenek gondoskodni (www.vakcinainfo.gov.hu), oltásuk június második felében indul.
Kiss Róbert, az ügyeleti központ vezetőhelyettese egy 9 hónapnyi határőrizeti adatsorral kezdett, rámutatva, hogy a dűlőutakat, földuatakat, turistautakat a határ mentén továbbra is zárva tartják.
213 539 embert kellett a határokról karanténra utasítani ebben az időszakban - emelte ki a számadatok közül.
Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi főosztályvezetője a már ismert járványügyi adatokat olvasta fel tételesen, hozzátéve, továbbra is követik a hazai és nemzetközi járványügyi tendenciákat.
Bejelentette,
találtak egy harmadik indiai mutánsos beteget itthon,
hármójuk közül egy volt kórházban, a vele kapcsolatba került egészségügyi személyzetet tesztelték, de egyikük sem volt hordozója az indiai mutánsnak, így azt már ki lehet zárni, hogy a kórházban fertőződött meg.
Néhány szóval a táborokról is beszélt: a felnőttek csak védettségi igazolvánnyal vehetnek részt, a kiskorúak szüleinek pedig nyilatkozni kell arról, hogy a tábort megelőző időszakban nem volt beteg a leendő táborozó. Fontos lesz a kézmosás, betegség esetén pedig az azonnali elkülönítés, a biztonságos környezet kialakítása.
Kérdések nem hangzottak el, a következő tájékoztató a jövő héten lesz - közölte Kiss Róbert a tájékoztató végén.