Több mint fél év szünet után múlt héten, csütörtökön indulhattak újra az elektív, azaz tervezhető, nem halaszthatatlan egészségügyi beavatkozások. A járvány miatt felfüggesztett műtéteknél komoly várólisták alakultak ki. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatbázisa szerint például szürkehályogműtétre több mint 11 ezren, térdprotézisre 7 ezren, csípőprotézisre 6 ezren várnak.
Hosszú idő lesz, mire az egészségügy behozza a lemaradását – fogalmazott az InfoRádióban Rékasi Balázs egészségügyi közgazdász. Egyes esetekben „akár évek is lehetnek”, ráadásul a halasztható műtéteknél még jó ideig nem tud teljes kapacitással működni az egészségügy, hiszen az orvosok egy része továbbra is Covid-osztályokon vagy az oltóprogramban dolgozik.
A műtétek felgyorsítására plusz forrásokat kell áldozni,
és rendezni kell a beavatkozások finanszírozását is, hogy valós költségek alapján fizessen a társadalombiztosítás – emelte ki a szakember. Szerinte a tb-nek – a várólisták ledolgozása érdekében – minőségi ellátást kell vennie a magán-, illetve többletkapacitást az állami szolgáltatóktól.
„És ki kell találni azt a motivációs eszközt, amivel ösztönözni lehet a műtéti szakmák orvosait.”
Rékasi Balázs szerint ugyanis a járvány miatt kimerültek az orvosok, a béremeléssel és a paraszolvencia tilalmával pedig többen anyagilag rosszul jártak, így kevesebb műtétet vállalnak majd. A szakember azt is hangsúlyozta, az egészségügyi jogviszonyról szóló szerződést számos ápoló nem írta alá, így e téren még nagyobb a munkaerőhiány, a gördülékeny betegellátáshoz pedig a hiányzó egészségügyi dolgozókat is pótolni kell.