eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Gémesi György, az Új Kezdet elnöke az ellenzéki tárgyalásokról tartott sajtótájékoztatón a Képviselői Irodaház előtt 2018. március 20-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Sorban állnak a polgármesterek Gulyás Gergely dolgozószobája előtt

Karácsony Gergely szerint Budapest mára nettó befizetővé vált; Gémesi György a miniszterrel való találkozója előtt A- és B-tervről beszélt; Szita Károly (MJVSZ) azt hangsúlyozta, vannak kéréseik, de dolgoznak is.

Kártérítést követelnek az önkormányzatok a koronavírus-járvány miatt szükségessé vált korlátozások következtében kiesett bevételeikért - több platformon is.

Karácsony Gergely - Budapest főpolgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) társelnöke - az InfoRádióban arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkormányzatok az iparűzési adóból származó bevételeik egy részét szolidaritási hozzájárulás címén befizetik a központi költségvetésbe, ez az összeg az idei évben 10-ről 36 milliárd forintra nőtt, egy olyan évben, amikor minden bevétel drámai mértékben csökkent az önkormányzatnál, még az iparűzési adó bevételei is.

"Nem arról van szó, hogy a fővárosnak ne lenne kötelessége hozzájárulni a magyar gazdaság fejlődéséhez,

az viszont legyen mindenki számára világos, hogy a szolidaritási hozzájárulás emelése után nettó befizetője a magyar költségvetésnek" - hangsúlyozta.

Kilátásba helyezte, hogy ebben a helyzetben finanszírozhatatlanná válhatnak közszolgáltatások, és követelte a kormánytól, gondolja át, miként használja fel azokat az EU-s forrásokat, amelyek hamarosan elérhetővé válnak az ország számára; érdemi szakmai pályázatot szorgalmaz erről.

Gémesi György, a MÖSZ elnöke a szövetség keddi ülésén megfogalmazottakhoz szintén kapcsolódva az InfoRádióban azt mondta, a pénzt a kormány nem is az önkormányzatoktól vette el, hanem a településeken élő lakóktól.

Rávilágított, a kormány több csoportra osztotta azt a 70 települést, amelynek vezetőivel egyeztetni kíván, ezen csoportok egyike a Gödöllőt is felvonultató agglomerációs településcsoport.

Gödöllő polgármestere valamennyi település vezetője nevében úgy gondolja,

teljes kompenzációra tartanak igényt, de van "B-terv",

hisz abból a pénzből kell kijönni, ami rendelkezésre áll. Az agglomerációs települések vezetői szerdán találkoznak Gulyás Gergely kancelláriaminiszterrel.

Szita Károly, a kormány képviselőivel pénteken találkozó Megyei Jogú Városok Szövetsége elnökeként úgy látja, noha a helyzet - és ezt egy levélben a minap megírták - nem túl rózsás, nem fognak csődközeli helyzetbe kerülni az önkormányzatok, ehhez viszont a polgármestereknek akár "két ujjukat is harapni kell", amikor a vírus ellen zajlik a küzdelem.

A levélben korábban írtakra utalva jelezte,

az önkormányzatok például nagy kiadást jelentő sportlétesítményeket adnának állami üzemeltetésbe,

illetve a gyermekek étkeztetésére, a háziorvosi ügyeletek fenntartására is több pénz kell, esetleg feladatátvállalás az állam részéről.

Ha nem kapnak plusz pénzt vagy nem lép a kormány, a megyei jogú városok akkor is ellátják feladatukat, mert el kell - tette világossá Kaposvár polgármestere.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×