Az invazív címeres poloskák néhány évtizede még ismeretlen rovarfajoknak számítottak Magyarországon. Hogy mára mekkora problémát jelentenek, azt a Sokk a rovar felmérése is mutatja: két hét alatt 14 ezren töltötték ki a kérdőívet. Az összesítésből kiderült: az invazív címeres poloskák leginkább a déli megyékben vannak jelen, Békés, Baranya Tolna megye a legfertőzöttebb – mondta el Tóth Levente, a Bábolna Bio Kt. kommunikációs tanácsadója.
Budapest közepesen fertőzöttnek számít, de a kerületek között is nagy a különbség, általában ott van több poloska, ahol nagyobb a zöldfelületek aránya.
Az invazív poloskák a meleget szeretik, telelőhelyet keresnek, ezért próbálnak a lakásokba menekülni. Nehézséget okoz, hogy invazív fajként nincs természetes ellenségük, ezért a védekezés sem egyszerű ellenük.
Tóth Levente elmondta, hogy a lakásba való bejutásukat fizikailag szúnyoghálóval lehet megakadályozni, illetve bent össze lehet fogdosni, de most már irtószerek is léteznek.
Az invazív poloskák a növényeket,
főként a bogyósgyümölcsöket komolyan károsítják, az emberre azonban nem veszélyesek, betegséget nem terjesztenek.
A biológusok szerint egyébként a jövőben tovább nő majd a poloskák száma, sőt újabb invazív fajok jelenhetnek majd meg Magyarországon.