eur:
411.21
usd:
392.59
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Képviselők a napirendről szavaznak az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. július 13-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Módosítottak a magyar karantén-szabályozáson

Szigorított a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos maszkviselési szabályokon a kormány csütörtökön, most pedig újabb változtatás volt napirenden, ezúttal az Országgyűlés előtt.

Ismét gyorsulni kezdett Magyrországon a járvány terjedése, hétfőn 2316 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, és a statisztikában 43 600 aktív fertőzöttet tartanak nyilván (ez viszont a korábbi tapasztalatok szerint az összes vírusfertőzött csupán mintegy 10 százaléka lehet).

Csütörtök este derült ki, hogy szigorított a kormány a maszkhasználat szabályain, és péntektől hordani kell újabb helyeken, a szabadtéri sportrendezvényeken és gyűléseken is. Orbán Viktor miniszterelnök az operatív törzs pénteki ülése után arról is beszélt, hogy általánossá kell válnia a maszkhasználatnak, és erről a belügyminisztériumnak kell gondoskodnia, erre utasította Pintér Sándort.

Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke szerint a bolti dolgozók szerint nincs elég nagy szigor, hétfőn pedig kifejtette, hivatásos maszkellenőröket is bevetnének.

Hétfőn a karantén megsértésének szankcióira vonatkozó szabályok szigorítása szerepelt az Országgyűlés napirendjén, amit el is fogadtak (117 igen, 23 nem, 19 tartózkodás mellett).

Ez egyrészt egyszerűsít a határátlépés utáni karantén elrendelésén, és az új szabályok eredményeként a külföldről történő belépéskor nem kell külön közigazgatási határozatba foglalni a hatósági házi karantén elrendelését, hanem azt a törvény erejénél fogva automatikusan meg kell kezdeni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy

  • a Magyarországra érkezőknek a határellenőrzést végző rendőrrel kell tudatniuk, hol kívánják teljesíteni karanténkötelezettségüket.
  • Ezt követően pedig - amennyiben rendelkeznek megfelelő eszközzel - egy úgynevezett karanténszoftvert is le kell tölteniük, amelynek segítségével a rendőrség ellenőrizheti a hatósági házi karantén betartását.
  • Azokban az esetekben, amikor a helyszíni ellenőrzés másként nem hajtható végre, a karanténra kötelezettek kötelesek beengedni a lakásukba a rendőröket.

Emellett 50 ezer forintról 150 ezer forintra emelték a karanténszabályok megszegőire kiszabható büntetést (a legkisebb kiszabható bírság 5000 forint), ugyanakkor bekerült egy felső határ:

egy jogsértő egy nap alatt legfeljebb 600 ezer forintra büntethető.

A változtatások a kihirdetést követő napon lépnek hatályba.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×