eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Koszorúk Kazinczy Lajos honvédezredes szobránál az aradi vértanúk kivégzésének 168. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a Sátoraljaújhelyhez tartozó Széphalomban, a Kazinczy-kertben, a nemzeti gyásznapon 2017. október 6-án.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

A tizenötödik aradi vértanút kegyelemből agyonlőtték

1849. október 6-án végezték ki Aradon az 1848–49-es szabadságharc tizenhárom főtisztjét, Pesten pedig ugyanezen a napon hajtották végre a gróf Batthyány Lajos egykori miniszterelnökre kiszabott halálos ítéletet. Szintén Aradon végezték ki Ormai Norbert és Kazinczy Lajos honvéd ezredest, majd a következő év elején Ludwig Hauk alezredest is, az ő nevük kevésbé ismert.

A tizenhárom vértanú nevét mindenki hallotta már: Kiss Ernő, Dessewffy Arisztid, Schweidel József, Lázár Vilmos, Poeltenberg Ernő, Török Ignác, Láhner György, Knezic Károly, Nagysándor József, Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János, Vécsey Károly. Rajtuk kívül szintén Aradon végezték ki Ormai (Auffenberg) Norbert és Kazinczy Lajos honvéd ezredest, majd a következő év elején Ludwig Hauk alezredest, volt bécsi forradalmárt is. Kazinczy Lajost „a tizenötödik aradi vértanúként” is emlegetik – írja a hirado.hu.

Ormai Norbert komoly eredményeket ért el a szabadságharc haderejének szervezése terén. 1849 márciusában léptették elő ezredessé, s a honvéd vadászezredek főparancsnokává és főfelügyelőjévé nevezték ki. 1849. augusztus 7-én ugyan lemondott rangjáról, de a császári hadbíróság előtt hiába védekezett ezzel, Ormai Norbertet a rögtönítélő bíróság kötél általi halálra ítélte.

Kazinczy Lajos Ormaihoz hasonlóan ezredesi rangig vitte, és fontos szerepet játszott a tavaszi hadjáratban, melynek egyik következménye, hogy 1849. április 14-én mondta ki a debreceni országgyűlés a Habsburg-ház trónfosztását. A világosi fegyverletétel után 12 nappal tette le a fegyvert, állítólag ezért nem a tizenhárom vértanúval egyidőben végezték ki. Az aradi császári hadbíróság felségsértés bűntettéért Kazinczy Lajost ítélte halálra, és teljes vagyonelkobzás mellett, kegyelemből, golyó általi halálra ítélték és október 25-én reggel agyonlőtték. Kazinczy Lajos a híres író, költő és nyelvújító Kazinczy Ferenc fia volt.

Ludwig Hauk részt vett a bécsi forradalomban, majd októberi leverését követően Magyarországra szökött, ahol 1849 januárjában honvéd őrnaggyá lépett elő. A következő hónapokban Bem József hadjárataiban, Erdélyben is jelen volt, a lengyel származású altábornagy alezredessé nevezte ki. Augusztusban tartóztatták le, egy olyan kézirattal a birtokában, amelyben becsmérlően írt az uralkodóházról. Haukot a bécsi forradalomban játszott szerepéért távollétében már 12 év fogházra ítélték. 1849 decemberében Aradra szállították, ahol a magyar szabadságharchoz való csatlakozása miatt halálra ítélték, és 1850 februárjában kivégezték.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×