eur:
414.02
usd:
396.54
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. október 3-án.
Nyitókép: MTI / Kovács Attila

A parlament döntött: nem hosszabbodik meg a rendkívüli veszélyhelyzet

A hétfői szavazáson kiderült: a szükséges négyötöd nem állt a kormányzati szándék, vagyis a felhatalmazási törvény mellé, az ellenzék fő problémája a törvényjavaslat "időtlenségével" volt. Újabb lépés következik.

A múlt heti egyeztetések után az Országgyűlés hétfői ülésnapján komoly vita alakult ki arról, hogy miképp hosszabbítsák meg a kormány felhatalmazását a rendkívüli veszélyhelyzetben lehetséges, a koronavírus-járvány elleni védekezéssel kapcsolatos , úgynevezett "rendeleti kormányzásra". A miniszterelnök napirend előtti felszólalását követően az ellenzéki felszólalások sorából kiviláglott, a kormányszándékkal szembeni legnagyobb ellenérzés az, hogy a rendkívüli veszélyhelyzetet a pénteki keltezésű törvényjavaslat időkorlát nélkülire tervezte meghosszabbítani. (Orbán Viktor viszonválaszáról ITT olvashat.)

Hogy erről szavazni lehessen kedden, a parlamentben - a házszabálytól való eltéréshez - négyötödös többségre volt szükség hétfőn.

A szavazás eredményeképp a házszabálytól való eltérés - így a rendkívüli veszélyhelyzetről szóló keddi szavazás is - elbukott, a szükséges 160 helyett csak 137 képviselő szavazott mellette, 52 ellene, 10 képviselő nem vett részt a szavazáson.

Ettől függetlenül a jogszabályt sürgős tárgyalással, már jövő kedden el tudja fogadni a Fidesz-KDNP frakciószövetség, mert a kétharmados többség hozzájárult a sürgősségi napirendre vételhez.

Az alaptörvény értelmében a kormány 15 napra tudja elrendelni a veszélyhelyzetet, amit ezt követően az Országgyűlés hosszabbíthat meg. A kabinet a koronavírus miatt március 11-én hirdetett veszélyhelyzetet, amely a parlament döntése nélkül a héten lejárna. A törvényjavaslatban szerepel a büntető törvénykönyv kiegészítése is, ami Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető szerint alapvetően két fő pontot tartalmaz: a járványügyi intézkedéssel szembeni negatív állampolgári magatartást szankcionálná, illetve a rémhírterjesztés új fajtáját nevezné meg. Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerint ha nincs hosszabbítás, a kormány nem tudja fenntartani azokat az intézkedéseket, amelyeket az emberek egészsége és a gazdaság megvédése érdekében hozott.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 05:00
×
×
×
×